Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se přímo nevyjádřili ke spekulacím, že by stát mohl koupit provozovatele tuzemských plynovodů Net4Gas. V obecné rovině po jednání vládního výboru pro strategické investice pouze řekli, že vláda zvažuje přístup ke kritické infrastruktuře a hodnotí výhodnost jednotlivých možností, ať to je regulace nebo přímo nákup, jako tomu bylo v případě plynových zásobníků.
Fiala řekl, že stát musí mít možnost zasahovat do energetického systému. Je podle něj třeba vyhodnotit, zda je v každém jednotlivém případě výhodnější regulace, nebo vlastnictví kritické infrastruktury. V případě zásobníků na plyn, jejichž nákup za 360 milionů eur (8,8 miliardy korun) od společnosti RWE Gas Storage stát oznámil v pondělí, srovnávací studie podle premiéra ukázaly, že je pro stát dlouhodobě rentabilnější jejich vlastnictví.
Síkela doplnil, že vláda bude u kritické energetické infrastruktury vždy posuzovat bezpečnostní význam i výhodnost případné investice pro stát. Upozornil, že plyn bude hrát v energetice významnou roli přinejmenším do roku 2040. „Je na místě posuzovat možnosti, jak přijdou,“ řekl obecně.
Vondra: O uhlí musíme v Bruselu jednat
Podle Fialy se vláda ze strategických důvodů nebude před uzavřením jednání vyjadřovat k žádným svým záměrům ohledně kritické infrastruktury. Ke spekulacím o možném nákupu Net4Gas politici nic neřekli.
V srpnu web Seznam Zprávy napsal, že koupi Net4Gas zvažuje státní správce elektrické rozvodné sítě ČEPS. Firma provozuje téměř 4000 kilometrů plynovodů a také kompresní a předávací stanic. Majitelem firmy je Net4Gas Holdings, kterou napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg I S.à r.l. a Borealis Novus Parent B.V. Dříve Net4Gas fungoval pod názvy Tranzitní plynovod, Transgas a RWE Transgas Net. Původním vlastníkem byl stát, po privatizaci v roce 2002 pak německý koncern RWE.