Kraje nesouhlasí s vyššími poplatky

Karlovarský kraj společně s Ústeckým nesouhlasí s navrhovanou změnou poplatků z těžby nerostů. Poplatek by měl na návrh ministerstva financí vzrůst až na desetinásobek oproti současnému stavu. Podle zástupců obou regionů by změna v horním zákonu vedla k vyšší nezaměstnanosti a snížení výdajů těžebních firem v krajích. Uvedl to Český rozhlas.

Každá z těžařských firem platí státu určitý poplatek za vytěženou surovinu. Do státní pokladny míří 75 procent vybrané sumy. Zbytek jde obcím, kterých se těžba týká. Ministerstvo financí ale od nového roku navrhuje velkou změnu. Za prvé chce, aby do státní pokladny firmy posílaly 92 procent z určeného poplatku, a zbývajících osm procent by už nedostávaly jen obce, ale i kraj. S tím ale hejtman Josef Novotný z ČSSD nesouhlasí a chce, aby se s částkou nehýbalo a hlavně aby ji i nadále dostávaly obce.

Podle předsedy Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richarda Falbra jsou zájmy obou regionů v mnoha případech stejné a je zapotřebí vypracovat společně stanovisko. „To stanovisko budeme moci vypracovat, až dostaneme konečnou podobu návrhu horního zákona. Chtěli bychom se shodnout na rozdělování peněz z těžby. Navrhuje se zvýšení, zatím nevíme o kolik,“ řekl Falbr. Kraje se obávají nárůstu nezaměstnaných.