Doba čtení:1 m, 20 s
Koncem března byly odstaveny bloky E a F hnědouhelné elektrárny v braniborském Jänschwalde. Foto: wikipedia.org

Skupina EP Corporate Group (EPCG) Daniela Křetínského ukončila na závěr března provoz pěti uhelných bloků na Slovensku a Německu. Společnost z provozu vyřadila celkový instalovaný výkon 1910 megawattů (MW), což zhruba odpovídá výkonu jaderné elektrárny Temelín.

Poslední dva generátory uhelné elektrárny ve slovenských Vojanech byly uzavřeny 26. března. O dva dny později definitivně skončil provoz německé hnědouhelné elektrárny v Mehrumu v Dolním Sasku. Koncem března byly odstaveny bloky E a F hnědouhelné elektrárny v braniborském Jänschwalde.

Loni skupina odstavila slovenskou hnědouhelnou elektrárnu Nováky a skončila také výroba elektřiny v uhelné elektrárně v severoirském Kilrootu. EPCG tak ročně ušetří více než 15 milionů tun emisí uhlíku, uvedla firma v tiskové zprávě.

Křetínského EPIF vydělal téměř 31 miliard

Je to další milník v naší dlouhodobé strategii přeměny našeho portfolia výroby energie na zdroje s nulovými nebo nízkými emisemi,“ uvedl výkonný ředitel EP Power Europe Jan Špringl.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

V Německu plánují skupiny EPH a EP Energy Transition do roku 2030 rozvoj projektů obnovitelných zdrojů energie s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 8000 MW. Součástí této iniciativy je nahrazení výrobních kapacit vysoce účinnými elektrárnami na zemní plyn, které budou připraveny spalovat vodík a další obnovitelné plyny. Investice do transformace se odhadují na deset miliard eur (253,4 miliardy Kč).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa