Doba čtení:1 m, 13 s
Italská energetická skupina Sorgenia disponuje zejména čtyřmi paroplynovými elektrárnami s celkovým instalovaným výkonem 3,17 gigawattu a má asi 300 tisíc zákazníků.

Energetický a průmyslový holding (EPH) patřící českému miliardáři Danielu Křetínskému podá do poloviny prosince závaznou nabídku na převzetí energetické společnosti Sorgenia, která patří k největším v Itálii.

„Mohu potvrdit, že nabídku podáme v konsorciu se společností A2A, důvod zájmu je jednoduchý, aktiva Sorgenie by vhodně doplnila naši stávající flotilu elektráren“, uved pro magazín Euro mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Čtěte také:
EPH sjednotí zásobování podniků uhlím
Křetínského EP Energy vydělala 7,6 miliardy

O energetická aktiva Sorgenie projevilo letos na jaře zájem zhruba dvacet společností. Závazné nabídky však bude podávat jen hrstka z nich. Kromě česko-italského konsorcia mezi nimi bude pravděpodobně i turínská skupina Iren.

Italská energetická skupina Sorgenia, která disponuje zejména čtyřmi paroplynovými elektrárnami s celkovým instalovaným výkonem 3,17 gigawattu a má asi 300 tisíc zákazníků, je na prodej od počátku letošního roku. V současnosti ji ovládají italské banky včetně starobylé Monte dei Paschi di Siena, u nichž v minulosti nasekala dluhy téměř dvě miliardy eur.

Banky energetický byznys provozovat nechtějí, takže Sorgenii hodlají po výrazné restrukturalizaci prodat. Firma navíc už generuje EBITDA kolem 150 milionů eur a své zadlužení z nejvyšších úrovní srazila o víc než polovinu.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj