Doba čtení:1 m, 8 s
Český miliardář Daniel Křetínský. Foto: EPH

Český miliardář Daniel Křetínský poskytl své úplně první interview pro britská média, konkrétně novinám The Sunday Times. Mimo jiné v něm odmítl, že kupuje ruská paliva a podivil se nad pokrytectvím ohledně využívání zdrojů elektřiny.

„EPH odvádí náročnou práci, kterou jiné energetické společnosti nesvedou. Udržuje nepopulární aktiva v chodu, zatímco připravuje jejich nahrazení obnovitelnými zdroji. Hnědé uhlí je životně důležité pro německý energetický systém. Nechápu toto pokrytectví, kdy lidé chtějí mít doma čím svítit, ale současně odmítají zdroje, které dnes potřebujeme. To není rozumné uvažování,“ vysvětlil Křetínský.

Odmítl rovněž obvinění, která proti němu vznesla česká environmentální organizace Re-set. Ta tvrdí, že miliardářův Energetický a průmyslový holding (EPH) dál nakupuje ruská fosilní paliva. Tím škodí životnímu prostředí a zároveň finančně podporuje Putinův režim ve válce proti Ukrajině.

Provozní zisk EPH překonal 100 miliard

Křetínský uvedl, že EPH prý ruský plyn nenakupuje, nýbrž převáží. On sám se zároveň nikdy osobně nesetkal s Putinem ani s nikým z jeho spolupracovníků. Zmínil rovněž, že není popíračem klimatických změn.

Křetínský rovněž The Sunday Times vysvětlil, proč nedává rozhovory, čímž si ve Spojeném království vysloužil přezdívku „česká sfinga“. Uvedl, že nechce „vytvářet chaos“ pro své firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na burzách, a nemíní zaplavovat už tak přehlcený mediální prostor dalšími zbytečnými komentáři.