Křetínský nakupuje v Maďarsku

Teplárna Kelenföld. Foto: wikipedia

Společnost EP Energy uzavřela s francouzskou firmou EDF smlouvu o prodeji jejího podílu v maďarské společnosti Budapesti Erőmű. Získá tak získá více než 95 procent akcií ve společnosti, která sdružuje tři kogenerační plynové teplárny. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cena transakce nebyla zveřejněna.

EP Energy, která patří do holdingu EPH podnikatele Daniela Křetínského, obchod uzavřela prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Hungary. Získala teplárnu Kelenföld s instalovanou kapacitou 188 MWe a 395 MWt, teplárnu Újpest s kapacitou 105 MWe a 421 MWt a teplárnu Kispest s kapacitou 113 MWe a 366 MWt.

„Tyto teplárny pokrývají téměř 60 procent spotřeby tepla v Budapešti a podílejí se zhruba třemi procenty na výrobě elektřiny v Maďarsku,“ uvedl Častvaj.

Transakce podléhá schválení maďarského antimonopolního úřadu, souhlasu tamního regulátora a nutná je i autorizace ze strany francouzského ministerstva hospodářství.

Tyto teplárny pokrývají téměř 60 procent spotřeby tepla v Budapešti

EPH v lednu oznámil, že v Itálii od společnosti E.ON kupuje šest plynových a jednu černouhelnou elektrárnu.  Jejich celkový výkon dosahuje 4500 MW, je tedy vyšší než výkon tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady. Loni v listopadu koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu.  Podal také závaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podíl ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel.

Čtěte: EPH smí převzít italské elektrárny

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

EPH projevil zájem o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Dalším zájemcem je energetická společnost ČEZ. Oficiální tendr zatím ale vyhlášen nebyl.

 

Mohlo by vás zajímat: EP Energy ve čtvrtletí utržila 18,3 miliady Kč

Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR