Doba čtení:1 m, 51 s

Aktivisté mu nadávají do fosilních hyen. Agentura Bloomberg ale popsala Daniela Křetínského jako miliardáře, který vybudoval své impérium na předpokladu, že ekologická transformace Evropy bude chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.

„Impérium zaměřené na fosilní paliva, jehož hodnota se odhaduje na více než 17 miliard dolarů (zhruba 365 miliard Kč), vybudoval nákupem špinavých aktiv za nízké ceny od energetických firem usilujících o dekarbonizaci,“ napsal Bloomberg s tím, že tento riskantní krok se prozatím vyplácí, protože válka na Ukrajině zvyšuje ceny energie.

Řada odborníků přitom upozorňuje, že ruská agrese na Ukrajině energetickou krizi pouze eskalovala. Pravou příčinou je totiž právě překotná snaha o dekarbonizaci a současně protijaderná hysterie, která v Evropě vedla k odstavení řady stabilních zdrojů.  Ty jsou vesměs nahrazovány zdroji obnovitelnými, které ale vyrábějí pouze tehdy, když počasí dovolí.

Křetínský tak nešel do nějaké riskantní sázky, jak tvrdí Bloomberg, ale naopak zjevně zvolil promyšlenou strategii na základě výpočtů. Využil toho, že mnozí další se místo čísel řídili ideologií. Právě to je zejména v energetice ten skutečný risk připomínající sázkaře, který na dostizích dá spoustu peněz na outsidera jen proto, že hezky vypadá.

EPH postaví v Británii elektrárnu a bateriové úložiště

Oproti tomu Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského zvolil na pohled možná ošklivou, ale funkční a vydělávající strategii. Obdobně postupuje v zahraničních investicích i skupina Sev.en Pavla Tykače. V části Evropy vzbuzuje podnikání v oblasti fosilních paliv údiv a odpor, jenže ve zbytku světa je stále naprosto normální. Celosvětová těžba uhlí trhá rekordy, ekologičtí aktivisté nemůžou překousnout, že americký prezident Biden povolil ropné a plynové vrty na Aljašce, Norsko využívá situace a těží ropu i plyn na maximum a to i v ekologicky velmi cenných oblastech.

Důvod je přitom jasný. Poptávka po ropě, plynu i uhlí je stále vysoká. Investice do nich rozhodně neustávají, takže když John Morton ze společnosti Pollination, která se zabývá ekologickými investicemi, tvrdí, že dlouhodobě investovat do fosilních paliv je naprosté bláznovství, je otcem myšlenky mnohem víc přání, než výpočty.

Realitě mnohem bližší je věta, kterou v medailonku o Danielu Křetínském napsala agentura Bloomberg. Ekologická transformace Evropy je skutečně chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa