Doba čtení:1 m, 37 s
Ukrajina má značné zásoby zemního plynu, ale spotřeba převyšuje těžbu. Země je proto nucena plyn dovážet. Foto: wikipedia.org

Ukrajina znovu obnovila vývoz přebytečné elektřiny do evropských zemí. Podle agentury AP to uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Je to obrat oproti době před šesti měsíci, kdy se země kvůli ruským útokům na energetické stanice sama ocitla v temnotě, která měla demoralizovat obyvatelstvo.

Ukrajinská domácí poptávka po energii je zajištěna „na 100 procent“, řekl Haluščenko agentuře. Země má také rezervy na export kvůli „titánské práci“ svých inženýrů a mezinárodních partnerů, uvedl a připojil, že jako první dostane ukrajinskou elektřinu Moldavsko. Obnovení vývozu do Polska, Slovenska a Rumunska je podle něj také v plánu.

Není však jasné, zda Ukrajina dokáže udržet export i při neustálé hrozbě ruského bombardování. „Bohužel teď hodně věcí závisí na válce,“ připustil Haluščenko. „Řekl bych, že se teď až do příští zimy cítíme docela sebevědomě,“ dodal ale.

Ukrajina chce uhlí a infrastrukturu z Austrálie

Ukrajina musela v říjnu přestat elektřinu vyvážet, aby uspokojila domácí potřeby. Rusko v září zesílilo útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Útoky raket a explodujících dronů zničily asi polovinu ukrajinského energetického systému. Výpadky elektřiny byly v celé zemi běžné, a to v čase, kdy teploty klesaly pod bod mrazu a desítky milionů lidí se snažily udržet se v teple.

Ukrajina získala po zahájení plnohodnotné ruské invaze v únoru loňského roku možnost vyvážet do Evropské unie v jakoukoliv chvíli až 400 megawattů. „Jsme v jednání o navýšení tohoto stropu, protože dnes můžeme vyvážet ještě více, máme potřebné rezervy v systému,“ řekl ministr.

Vývozní příjmy budou záviset na kolísání cen elektřiny v Evropě. V roce 2022, když byla Ukrajina stále schopna vyvážet energii, získávaly ukrajinské společnosti v průměru 40 až 70 milionů eur (939 až 1,6 miliardy Kč) měsíčně v závislosti na cenách, řekl Haluščenko. Země teď podle něj peníze potřebuje na obnovu výrobních a přenosových linek.