Křetínský získá Slovenské elektrárne

Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice. Foto: SE

Italská energetická firma Enel očekává, že prodá zhruba polovinu ze svého 66procentního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne holdingu EPH Daniela Křetínského do konce letošního roku. Prozradil to generální ředitel Enelu Francesco Starace, který tak potvrdil předchozí zprávy. Napsal server E15.cz.

Enel koncem srpna zahájil s EPH exkluzivní jednání o prodeji podílu a závazná dohoda by mohla být podepsána v příštích týdnech. „Jednáme o detailech prodeje, který se uskuteční ve dvou fázích: očekáváme, že první fázi dokončíme do konce roku 2015. Podíl, který prodáme v první fázi, je zhruba 30 procent,“ uvedl Starace.

Ten také potvrdil prodej zbývajícího podílu Enelu po dokončení dvou nových reaktorů jaderné elektrárny Mochovce.

Čtěte také: Křetínský Slovenské elektrárne chce, ČEZ už ne

Prodej podílu v elektrárenské společnosti je součástí plánu největší italské energetické firmy na prodej majetku za zhruba pět miliard eur (135,2 miliardy korun). Starace již v květnu uvedl, že hodnota podílu je 750 milionů eur.

Podle energetického experta Jiřího Gavora je pro jakéhokoliv kupce Slovenských elektráren klíčová dohoda a dobrá spolupráce s budoucím spoluvlastníkem, tedy vládou Slovenska. Týká se to především dostavby a následně provozu jaderné elektrárny Mochovce, která je v současných tržních podmínkách ztrátovou investicí. „EPH tato rizika dobře zná a do nabídkové ceny se to musí výrazně promítnout. Pokud se transakce zdaří, tak se EPH z hlediska kapacit stane rovnocenným soupeřem ČEZ,“ sdělil serveru iUHLI.cz již dříve Gavor.

Mohlo by vás zajímat:
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?