Kritici: Podpora jádra a plynu je Greenwashing

Řada odborníků upozorňuje, že při započtení úniku metanu při těžbě a přepravě plynu je jeho klimatická zátěž minimálně srovnatelná s uhlím. Foto: imagio.cz

Zařazení jaderné energie a zemního plynu do seznamu udržitelných technologií, které mají nárok na finanční podporu v rámci návrhu Evropské komise, budí silné negativní redakce z mnoha stran. Podle řady názorů jde o tzv. Greenwashing.

Ostře se ozvali například zástupci sektoru geotermální energie. Bývalý dlouholetý předseda Spolkového svazu geotermální energie Erwin Knapek hovoří o podvádění, pokud se bude jádro i zemní plyn považovat za udržitelný zdroj energie, napsal Týdeník Hrot.

„Drzost mezinárodního ropného a plynárenského průmyslu prodat veškerou novou infrastrukturu pro zemní plyn jako připravenou na vodík je nesnesitelná. Většina politiků není dostatečně technicky vzdělaná, aby „lži“ těžařů ropy a plynu, ale také atomové lobby prokoukli,“ citoval rozčíleného Knapeka německý deník Süddeutsche Zeitung.

Odborníci: Vládo, zachraň Česko, dokud je čas

Podle Knapeka plynaři tvrdí, že se od roku 2013 pracuje na elektrolyzérech, jež budou vyrábět zelený vodík za použití energie z obnovitelných zdrojů, ale stále se jedná o velmi neefektivní výrobu energie. Naprosto odmítá myšlenku, že by se vyrobený vodík opětovně spaloval při výrobě elektřiny.

Helmut Mangold, jenž vede geotermální teplárnu v Pullachu nedaleko Mnichova, zdůraznil, že velký objem finančních prostředků v řádu miliard eur, které plánuje rozdělit Brusel, musí mít jasná pravidla a taxonomii. Tím, že jádro i plyn dostanou zelenou nálepku, dochází spíš ke greenwashingu, tedy k podpoře „falešně“ udržitelných zdrojů, než k podporování „skutečných“ obnovitelných zdrojů energie.