Letní vedra přinesla energetické rekordy

Chvaletická elektrárna vyrobila letos v červenci nejvíc elektřiny ve své historii. Foto: Severní energetická

Prázdninová vedra znamenala i extrémně vysokou spotřebu elektřiny. Ta je zapotřebí jak pro průmysl, tak třeba pro nemocnice, kde klimatizace ulehčují v extrémně horkých dnech život pacientům i lékařům.

V zimě potřebujeme topit, v létě zase chladit a letos to platilo dvojnásobně. Klimatizace proto hromadně sháněly domácnosti, průmyslové podniky a třeba i nemocnice. Podle šéfa ostravské fakultní nemocnice Evžena Machytky byla horka taková, že museli klimatizace dokupovat, uvedlo rádio Impuls. Mnohem více než obvykle spotřebovaly elektřiny také chladírny potravin, ale i kancelářské budovy a nákupní centra.

Čtěte také:
Provozní budova Chvaletic dostala nový kabát
Řidič a klapkař musí být skvěle sehraní

Spotřeba klimatizací nutila elektrárny k mnohem vyšší produkci elektřiny. Historicky nejvyšší měsíční výroby dosáhla v červenci třeba Elektrárna Chvaletice. Podle jejího generálního ředitele Luboše Pavlase vyrobily Chvaletice v některých dnech až o čtvrtinu více energie než loni.

„Naše elektrárna vyrobila v červenci 510 945 MWh energie, což je nejen více než kdykoli v zimě, ale také historický rekord za celou dobu její existence,“ uvedl Pavlas„Dne 4. července to bylo přitom historicky nejvíce za jeden jediný den – 18 594 MWh,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr