Doba čtení:1 m, 34 s
Hnědouhelný lom Turów. Foto: Anna Uciechowska, wikimedia.commons

Liberecký kraj a obce z Frýdlantska a Hrádecka budou proti plánovanému rozšíření těžby v polském uhelném dole Turów postupovat společně. Obrátí se kvůli tomu na vládu Bohuslava Sobotky. Na společném postupu se chtějí dohodnout i se sousedním Německem. Serveru iUHLI.cz to řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Rypadla v hnědouhelném lomu Turów u polské Bogatyně by se měla posunout na vzdálenost tří set metrů od nejbližšího obydleného českého území, které je součástí vesnice Uhelná. Uhelná je část města Hrádek nad Nisou v Libereckém kraji. Obce, které leží v bezprostřední blízkosti dolu, se obávají nepříznivých dopadů rozšíření těžby. „Co nám hrozně chybí je kvalitní hydrogeologický průzkum jak na české, tak na polské straně,“ uvedl Jadrný.

Dodal, že kvůli těžbě bude příští týden jednat na ministerstvu životního prostředí, a to se zástupci odboru geologie a odboru ochrany vod. Zároveň chce rychle začít jednat i s Němci, problém by se totiž mohl týkat i Žitavy. Přímo s polskou těžební firmou zatím žádný konkrétní termín jednání dohodnutý není.

„Pro krajskou samosprávu je to docela čerstvé. Dostali jsme list záměru, který je hodně obecný. Víme, že už se tam kácí. Víme, že už vykupují pozemky. Nás nejvíce zajímá ohrožení vody. Je to velký problém, to už víme. Zřejmě bude limitující hloubka těžby, do jaké v lomu půjdou a z jakého území jsou schopni táhnout vodu,“ dodal Jadrný.

Předložený záměr má v blízkosti obce Uhelná umožnit těžbu a v návaznosti i provoz hnědouhelné elektrárny Turów nejméně do roku 2044, přičemž předpokládaná intenzita těžby bude na stávající úrovni, tedy zhruba deset až 14 milionů tun uhlí ročně. Obcemi, které budou záměrem dotčeny, jsou Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Bílý Kostel nad Nisou, Bulovka, Černousy, Dětřichov, Habartice, Heřmanice, Chotyně, Kunratice, Mníšek, Oldřichov v Hájích, Pertoltice a Višňová.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa