Doba čtení:2 m, 22 s
Kraj potřebuje nakoupit do konce roku zhruba 6500 megawatthodin elektřiny. Foto: wikipedia.org

Libereckému kraji se zatím nepodařilo na Českomoravské komoditní burze Kladno nakoupit levnější elektřinu pro 19 krajských organizací včetně úřadu, které kvůli ukončení dodávek firmou Lumius skončily v režimu dodavatele poslední instance (DPI).

Vedení kraje zkusí nákup zopakovat, a pokud se to nepodaří, nakoupí elektřinu na omezenou dobu přímo od dodavatele, řekl hejtman Martin Půta. Kraj podle něj potřebuje nakoupit do konce roku zhruba 6500 megawatthodin.

My jsme stanovili maximální cenu, odpovídala nabídce, kterou jsme dostali v poptávkovém řízení,“ řekl Půta. Cena byla pod 5000 korun za megawatthodinu. „Nedostali jsme dnes na burze žádnou nabídku, budeme proto pokus opakovat s nějakou upravenou cenou,“ dodal. Pokud se tímto způsobem nakoupit nepodaří, sejdou se podle hejtmana krajští radní na mimořádném jednání. „Abychom zvolili nějaký nákup na přechodnou dobu v mimořádné situaci, abychom nezůstali v režimu dodavatele poslední instance ani o den déle než bude potřeba,“ dodal.

Ještě před dvěma týdny jsem byl přesvědčen, že díky tomu, že jsme soutěžili energie na burze, tak že jsou všichni ti uchazeči schopni energie dodávat. Nicméně to nebyla pravda,“ řekl Půta. Postižena je tak podle něj zhruba pětina krajských organizací. „Krajský rozpočet má rezervy, takže tu situaci zvládneme, rozhodně nehrozí, že by se v nějakém domově seniorů nebo škole nesvítilo nebo nefungovaly nějaké další služby,“ ujistil hejtman.

Tohle čeká EU po přechodu na obnovitelné zdroje

Liberecký kraj měl podle Půty v případě vysokého napětí nakoupeno za 1400 korun za megawatthodinu, v režimu DPI se cena vyšplhala na 11 800 korun, to je osminásobek. Pokud by odběr za tuto cenu zůstal do konce roku, znamenalo by to navíc zaplatit bezmála 68 milionů korun. I když se podaří zajistit cenu kolem 5000 korun za MWh, bude to znamenat zhruba 23 milionů korun navíc. I proto kraj z přebytku loňských daňových příjmů ponechal přes 42 milionů korun v rezervě.

Problémy se zajištěním dodávek elektřiny a plynu pro tisíce odběratelů v Česku začaly loni 13. října, když skupina Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny a plynu zhruba 900 000 klientů. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončily také další firmy. Firma Lumius oznámila ukončení dodávek plynu a elektřiny 11. ledna, postihlo to přibližně 1500 zákazníků.

Zákon pro zadávání veřejných zakázek podle libereckého hejtmana nepočítá se situací, ve které se teď ocitl celý trh s energiemi, kraj tak nemá možnost souhlasit s přímou nabídkou bez veřejné soutěže. „Je tam nějaká možnost v mimořádné situaci udělat mimořádný nákup, ale je tam potřeba odůvodnit jak cenovou hladinu, tak ty jednotlivé kroky. Proto chceme otestovat burzu ještě jednou a v případě, že nebudeme úspěšní, tak nakoupit napřímo na základě poptávky, kterou zároveň zpracováváme,“ dodal Půta.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa