Doba čtení:1 m, 55 s
Česká energetika je zatím stále závislá na spalování uhlí, ze kterého se vyrábí kolem 45 procent elektřiny. Lidé v průzkumu ale uhelný podíl odhadovali na pouhých 27 procent. Foto: ČEZ

Vědci z Jihočeské univerzity udělali průzkum mezi českou veřejností, v němž zjišťovali, zda Češi vědí, z čeho se u nás vyrábí elektřina. Výsledky jsou až šokující. Lidé si myslí, že se z obnovitelných zdrojů, vyrábí až 36 procent elektřiny. Ve skutečnosti je to ale dramaticky méně.

Uvedený výzkum pro jihočeské vědce provedla agentura Focus s využitím více než tisíce respondentů z celé republiky. Dotazovaní v něm nadhodnocují podíl obnovitelných zdrojů a naopak podhodnocují uhlí a jádro. Česká energetika je zatím stále závislá na spalování uhlí, ze kterého se vyrábí kolem 45 procent elektřiny. Lidé v průzkumu ale uhelný podíl odhadovali na pouhých 27 procent. Výzkumníci byli výsledky překvapeni.

Čtěte také:
Hrdlička: Při náhradě uhlí plynem doporučuji spěchat pomalu
Větrníky mají smysl na pětině území

„Takový výsledek nikdo z nás nečekal,“ uvedl sociolog Miloslav Lapka z Jihočeské univerzity. Slovy odborné terminologie jej označil za „nebanální zjištění“, napsal server iHned.cz. Podle Lapky mohou být názory ovlivněny hlavně informacemi z médií, která obnovitelným zdrojům věnují hodně prostoru. V lidech to pak může vyvolávat dojem, že zastoupení zelené energie musí být mnohem větší než ve skutečnosti.

Ve skutečnosti se totiž z obnovitelných zdrojů u nás vyrobí přibližně 14 procent spotřebované elektřiny, jak ukazuje například poslední roční zpráva Energetického regulačního úřadu za rok 2019. V zimě je to ale ještě výrazně méně, protože za mrazivého počasí padá výroba solárních i větrných elektráren často až na nulu.

Lidé jsou tak ve svých představách mnohem dál než ty nejambicióznější klimatické plány schvalované s vidinou evropské klimatické neutrality do roku 2050. Na 36 procent energie z obnovitelných zdrojů, o kterých dotazovaní mluví, se Česko současným tempem nedostane ani za deset let. Začátkem loňského roku schválila vláda energeticko-klimatický plán, který do roku 2030 počítá s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na 22 procent.

„Muži, lidé ve věku 55 let a více a lidé s vysokoškolským vzděláním mají přesnější odhad, ani oni se ale v průměru netrefují, byť jsou blíž,“ uvedli výzkumníci. Podle nich to dokazuje, že téma energetiky není lidem blízké a údaje o ní jen odhadují.