Lidé teď mohou ušetřit tisíce za energie

V případě elektřiny lze změnou dodavatele ušetřit přes dva tisíce korun ročně, v případě zemního plynu dokonce kolem pěti tisíc korun. Foto: iUHLI

V září nastane pro řadu lidí ideální čas na změnu dodavatele elektřiny či zemního plynu. Zejména ti lidé, kteří elektřinou či zemním plynem vytápí, mohou nynější změnou dodavatele ušetřit v příštím roce až tisíce korun.

Každoročně možnosti změnit dodavatele energie využije půl milionu Čechů. Mnozí z ostatních však možnost takto ušetřit stále nedoceňují, resp. si ji ani pořádně neuvědomují,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda pro kurzy.cz.

Čtěte také:
Tržby ČEZ za pololetí asi překonají 100 miliard
Senátní výbor odmítá Rusy a Číňany při dostavbě Dukovan

Lidé, kteří mají smlouvu se stávajícím dodavatelem na dobu určitou, končící koncem roku, musí jednat už právě nyní. Smlouvu na dobu určitou je totiž třeba vypovědět ke konkrétnímu termínu, jinak hrozí pokuta za předčasné ukončení smluvního vztahu. Se smlouvou se zpravidla pojí tříměsíční výpovědní doba, což právě znamená, že dát vědět záměr změnit dodavatele je třeba už v září.

V případě elektřiny lze změnou dodavatele ušetřit přes dva tisíce korun ročně, v případě zemního plynu dokonce kolem pěti tisíc korun. Domácnost, která pravidelně mění dodavatele, může takto výrazně ušetřit třeba i několik let v řadě.

V současnosti tomu ještě navíc nahrávají obecné podmínky na trhu s energiemi. Jejich ceny se totiž v důsledku koronavirové krize a ochromení ekonomiky vyvíjejí z hlediska běžného spotřebitele příznivěji, než se na začátku roku zdálo, a to zejména v případě zemního plynu.