Limity jsou největším problémem tripartity

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na TK v Mostu po setkání s horníky Severní energetické.

Otázka řešení další těžby hnědého uhlí v severních Čechách je pro ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka největším rozporem s tripartitou. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Dodal, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se s tripartitou zatím vždy v zásadě dohodla. Zaměstnavatelé i odbory požadují prolomení limitů v maximální míře.

Vláda musí podle Mládka vážit zájmy těžařů a jejich zaměstnanců na jedné straně a zájmy životního prostředí obyvatel obcí na straně druhé. „Jezdím do Horního Jiřetína, mluvím se starosty a je to těžké. Já chápu, že ti lidé nechtějí opustit Horní Jiřetín. Také chápu, že horníci nechtějí přijít o práci, zejména když už nejsou nejmladší a budou se obtížně rekvalifikovat,“  řekl ministr.

Zároveň připomněl, že kvůli limitům vláda loni v prosinci přerušila projednávání státní energetické koncepce. Ministři totiž požadují další dva materiály. Prvním je Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který je hotový. Druhým je právě politické rozhodnutí o limitech. „Tam se rozhodnutí předpokládá pravděpodobně někdy v červenci,“ dodal ministr. Vláda by podle něj nyní mohla schválit koncepci a Národní plán rozvoje jaderné energetiky.

V otázce další těžby by měla pomoci studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), kterou si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu. Otázka další těžby na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ, nebude problém, míní Mládek.

Hostem Otázek Václava Moravce byl také podnikatel Tomáš Březina, zakladatel a ředitel společnosti BEST. Bývalý podnikatel roku by s prolomením limitů souhlasil.  Jestliže by totiž pojistilo energetickou bezpečnost Česka, pak by podle něj bylo lepší  zbořit jednu vesnici. Bezpečnost deseti a půl milionu obyvatel Česka je důležitější.

Mládkovo ministerstvo zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Sám Mládek navrhuje ale i posunutí limitů v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.