Limity? Vláda dostane čtyři varianty

Doba čtení:2 m, 5 s

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministerstvo průmyslu (MPO) vládě nabídne k projednání všechny čtyři varianty těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Finální slovo bude mít nakonec premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministři. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Novinářům, kteří v otázce limitů čekali posun,  pouze shrnul výhody a nevýhody všech variant.

Navržené možnosti budou diskutovány v rámci tripartity, koncem března bude materiál předložen vládě. Mládek doporučí druhou a třetí variantu, tedy částečnou úpravu na dole Bílina a úpravu na Bílině plus malé prolomení limitů na dole ČSA, což by znamenalo bourání jižního cípu Horního Jiřetína.

„Rozhodnutí o prolomení limitů je především rozhodnutí politické, dva zásadní argumenty jsou nezaměstnanost a zajištění uhlí pro tepelné elektrárny,“ upozornil Mládek. Limity jsou podle něj v určitém smyslu redundantní.

Zároveň zdůraznil, že prolomení limitů neznamená automaticky těžbu uhlí. Není to rozhodnutí o těžební činnosti, jen otevření možnosti. Rozhodnutí o povolení hornické činnosti by kromě procesu EIA muselo předcházet mnoho dalších nezbytných kroků, což by reálně znamenalo proces na dalších minimálně pět let. V případě prolomení by se s přípravou těžby uhlí začalo nejdříve v roce 2021.

Varianta první je ponechání limitu v současném rozsahu, varianta druhá je částečná úprava limitů na dole Bílina, třetí je částečné prolomení limitů na dolech Bílina a ČSA a čtvrtá je úplné prolomení limitu na obou dolech, což by vedlo ke zbourání Horního Jiřetína a Černic, zopakoval Mládek.

Dodal, že nevýhodou ponechání limitů v současné podobě je růst nezaměstnanosti a nedostatek uhlí. Upozornil, že částečná úprava limitů na lomu Bílina nemá dopady na sídelní oblasti. Neřeší ale nezaměstnanost na lomu Bílina. Všechny obce s rozšiřováním souhlasí.

Plné prolomení limitů požadují odbory, zástupci těžebních společností a jejich zaměstnanci, preferují maximální míru prolomení limitů. Politici přitom dávají přednost spíše možnostem částečného prolomení. „Hnutí ANO prosazuje variantu číslo dvě, od KDU-ČSL mám podobný názor. Také pro nás jsou nejvíce schůdné varianty tři a dva,“ řekl ministr. Dodal, že sociální demokracie zatím není v názoru na limity jednotná. Důležitý podle ně bude postoj ministrů. „Nebudeme si říkat, že není důležité, co jim řeknou předsedové tří koaličních stran,“ dodal.

Otázkou další těžby uhlí se bude 2. února zabývat tripartita, dnes ji řešila tzv. malá tripartita. Hornické odbory se chystají kvůli prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji demonstrovat. Požadují úplné prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Pokud ministr  Mládek zvolí jinou variantu, budou odboráři 29. ledna demonstrovat před budovou ministerstva.