Litvínov pro zachování limitů těžby

Doba čtení:2 m, 11 s

Letecký pohled na Litvínov. Foto: Oldřich Hájek

Litvínovští zastupitelé udělají vše pro to, aby se hnědouhelný lom ČSA, kde těží uhlí firma Severní energetická, dál nepřibližoval k městu. Ve čtvrtek 27. listopadu odsouhlasili, že město využije všech zákonných možností, aby zabránilo prolomení územních ekologických limitů vymezených vládou v roce 1991. Konkrétní kroky ještě neprojednávali. Uvedl to server e-mostecko.cz. K rovněž přibližujícímu se lomu Bílina mají vstřícnější postoj.

„Vládní koalice nám nedala žádný prostor k vyjádření, nemohli jsme zastupitele seznámit s naším postojem a návrhy. Pokračuje tak ve strategii předchozího vedení. Na rozdíl od drtivé většiny okolních měst a obcí, které si uvědomují, že komunikovat a spolupracovat s velkým zaměstnavatelem je vždy přínosem. Věříme, že časem k tomu dospěje i nové vedení Litvínova,“ sdělila serveru iUHLI.cz mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Limity nyní omezují těžbu v lomu ČSA Severní energetické u Horního Jiřetína, jejich hranici se ale blíží také velkostroje v lomu Bílina, kousek za Lomem a Mariánskými Radčicemi. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.

„Je to zcela zásadní otázka pro obyvatele Litvínova,“ uvedl místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). Rozhodnutí vychází i z koaliční smlouvy. Město tak jasně zveřejnilo svůj postoj k limitům a případné pokračující těžbě.

Podle Kateřiny Holzknechtové (ČSSD) se zastupitelé rozhodnutím pouze opakovali. S textem, který dostali zastupitelé na stůl, nesouhlasil Daniel Volák (Otevřená radnice). „Je to odfláknutý nedostatečný materiál. Jde o jeden a půl stránky plytkého materiálu. Nikde není uvedeno nic konkrétního. Je to jenom takové povídání,“ dodal Volák.

Robert Kysela (SNK-ED) požadoval, aby zastupitelé hlasovali o tom, že Litvínov využije všech možností v boji o co největší výhody pro město v případě, že vláda v budoucnu rozhodne o prolomení limitů. Podle starostky Kamily Bláhové (ANO) se ale takové stanovisko neslučuje se schváleným odmítavým stanoviskem k limitům.

Zastupitelé nemají odmítat jen pokračující těžbu, ale třeba také mají zabránit dovážení dalších ostravských kalů na místní skládku. „V našich programových cílech není jen otázka limitů, ale také odmítnutí přenášení ekologické zátěže z dalších oblastí na území města Litvínova,“ uvedl Vlastimil Doležal (STAN).

Limity těžby uhlí na Mostecku, kde je nejkvalitnější hnědé uhlí z celé severočeské pánve, je dobré a správné prolomit podle odborů. České televizi to nedávno řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odboráři se budou limity zabývat na jednání tripartity 1. prosince, budou také diskutovat o aktualizaci Státní energetické koncepce a surovinové politice.

Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách již dříve podpořil při jednání s vládou, odboráři a zaměstnavateli prezident Miloš Zeman.