Doba čtení:1 m, 24 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Jedním z bodů programu, který ve čtvrtek 27. listopadu v aule Scholy Humanitas začnou projednávat nově zvolení litvínovští zastupitelé, budou ekologické limity těžby hnědého uhlí. Rada města, která bod do zastupitelstva předkládá, žádá vyjádření podpory ostatních politiků ve snaze limity zachovat. Napsal to Mostecký deník.

„Otázka zachování limitů těžby hnědého uhlí je pro rozvoj Litvínova zásadní. V nejbližších měsících bude vláda projednávat strategické dokumenty typu energetické koncepce či surovinové politiky,“ řekl místostarosta Litvínova a odpůrce pokračování těžby Milan Šťovíček . Proto je podle něj velmi důležité, aby město jasně vyjádřilo svůj postoj k limitům těžby a aktivně využilo všech možností k tomu, aby zmíněné strategické dokumenty státu respektovaly zachování těžebních limitů.

Stejný názor v otázce limitů byl hlavní důvod, proč po volbách v Litvínově vznikla koalice ANO – STAN – KSČM. Všechny tři subjekty odmítají prolomení limitů.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) před několik měsíci při návštěvě Mostecka uvedl, že o limitech chce rozhodnout do konce roku 2015. Limity těžby uhlí na Mostecku, kde je nejkvalitnější hnědé uhlí z celé severočeské pánve, je dobré a správné prolomit podle odborů. České televizi to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách již dříve podpořil při jednání s vládou, odboráři a zaměstnavateli prezident Miloš Zeman.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.