Doba čtení:1 m, 58 s
Bývalý člen Bankovní rady ČNB Lubomír Lízal upozornil, že náš problém nebyl v tom, že jsme měli špatnou energetickou koncepci, ale že jsme ji nedodržovali. Foto: Lubomír Lízal

České domácnosti se musejí připravit na to, že se kvůli obnovitelným zdrojům budou střídat období, kdy bude elektřiny nadbytek, s obdobími jejího nedostatku. „To se bude muset řešit nějakou regulací, která nikomu nebude příjemná,“ varoval v rozhovoru pro lidovky.cz docent Lubomír Lízal, přednášející na ČVUT a bývalý člen Bankovní rady ČNB.

„Vytváříme si totiž skrytý dluh tím, že neinvestujeme do stabilních zdrojů. Dokud nebudeme umět skladovat elektrickou energii vyrobenou ze slunce či větru, budeme závislí na stabilních zdrojích. Ty musejí sloužit jako záloha, protože slunce nesvítí či vítr nefouká neustále. Baterie v dimenzích elektráren jsou bezpečnostní, ekologický i ekonomický nesmysl,“ řekl Lízal.

Současně upozornil, že podle Green Dealu se proto do doby, než plně přejdeme na obnovitelné zdroje energií, mělo vše pokrývat energií z plynu. „Dobře, možné to pořád je, ale bude to mnohem dražší, než se tehdy myslelo. Alternativou je zůstat u uhlí. Což by pro politiky, kteří vytvořili očekávání, že jedinou cestou je zbavit se uhlí a přejít na bezuhlíkovou ekonomiku, byla katastrofa. Takže to moc reálné není,“ uvedl Lízal.

„Solárníci“ v EU útočí na logiku i ekonomiku

Podle Lízala byla chyba, že jsme vnímali jádro ideologicky. „Nikoliv tak, že si jeho prostřednictvím kupujeme energetickou bezpečnost. Mimochodem – tento přístup byl dobře popsán i v naší energetické koncepci i jejích aktualizacích. Ta říkala, že se máme starat o bezpečnost dodávek a že nemáme sázet na ruský plyn. Takže náš problém nebyl v tom, že jsme měli špatnou energetickou koncepci, ale že jsme ji nedodržovali,“ uvedl Lízal fakt, na který upozorňuje i řada dalších odborníků.

Problémem podle něj je i to, že jsme si nevyjednali podmínky, jako to udělalo třeba sousední Polsko. „Poláci mají výrazně nižší ceny než my i jiné země. Prostě si to obšlápli tak, aby si napřed zajistili domácí trh. A dnes, přestože vyrábějí elektřinu především v uhelných elektrárnách, jsou na tom z hlediska perspektivy daleko lépe než my. Mají zajištěno, že do doby, než si postaví jaderné bloky, budou mít dostatečně nadimenzované vlastní zdroje za ceny, které vyhovují jim. Nikoliv podle pravidel a za ceny, které by byly určované mimo Polsko,“ vysvětlil bývalý člen Bankovní rady ČNB.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa