Doba čtení:1 m, 25 s
Propojení s vodním dílem Nechranice by zajistil zhruba tři kilometry dlouhý otevřený kanál nebo podzemní zatrubněná štola. Foto: wikipedia.org

Těžba má v hnědouhelném lomu Nástup Tušimice na Chomutovsku skončit v letech 2030 až 2040. Následně bude prostor částečně zatopený vodou, čímž vznikne jezero Libouš. To má být propojeno s přehradou Nechanice, čímž by vzniklo obří vodní dílo. Jedno z největších v České republice.

„Vzniknout by měla soustava vodních děl, která bude objemově srovnatelná s Orlíkem,“ řekl Chomutovskému deníku náměstek ministra zemědělství Radek Lanč při návštěvě nechranické přehrady. „V květnu o tom jednala vláda. Byl to jeden z bodů v rámci toho, jak nakládat s vytěženými prostory,“ doplnil s tím, že záměr má ještě prověřit studie proveditelnosti.

Propojení s vodním dílem Nechranice by zajistil zhruba tři kilometry dlouhý otevřený kanál nebo podzemní zatrubněná štola.

Stavba POHO Parku Gabriela v Karviné začne na jaře

Kvůli možném propojení Nechranic a Libouše už byla zpracovaná jedna studie. Studie proveditelnosti má nasvítit hlavně ekonomická a technická hlediska. Pokud se ukáže, že záměr dává smysl a vláda mu dá zelenou, obří vodní dílo by na Chomutovsku mohlo vyrůst do roku 2050. Povodí Ohře má propočteno, že by vodní dílo dokázalo lépe zkrotit povodňový průtok.

Hydrická rekultivace neboli zatopení lomu vodou vyžaduje dostatečné množství vody, a to jak s ohledem na ukončení těžby hnědého uhlí, tak s ohledem na projevy změny klimatu. Další vytěžené lomy určené k hydrické rekultivaci – ČSA a Vršany na pomezí Chomutovska a Mostecka mají být zatopené přirozenou cestou díky menším povrchovým vodním tokům a podzemní vodě. V případě budoucího jezera Libouš se prověřují další možnosti. Napojeno by mělo být přímo na řeku Ohři.