Lom se proměnil v přírodní observatoř

Lokalita Hühnerwasser v roce 2014. Foto: tu-cottbus.de

V lokalitě Hühnerwasser nedaleko Chotěbuzi v Braniborsku se ještě na začátku nového tisíciletí těžilo uhlí. Podobně jako v dalších případech na bývalém východě Německa i  tento rekultivační projekt má na starost těžební společnost Vattenfall. Hühnerwasser se ale v mnohém vymyká. Napsaly Důlní noviny.

Na ploše necelých šesti hektarů tu v roce 2005 vznikla unikátní přírodní observatoř, kde se během následující dekády vystřídaly týmy odborníků prakticky z celého světa. Unikátnost tohoto rekultivačního projektu spočívá v tom, že ačkoli bylo toto místo neustále sledováno a zkoumáno, člověk zde nechal přírodě „volnou ruku“.

Po základních terénních úpravách, jejichž součástí byla i vodní plocha plněná spodní vodou, se celý prostor nechal ležet ladem, aby odborníci mohli sledovat, jak si příroda s dotčeným územím poradí. Nedělaly se zde žádné další výrazné zásahy, nevysazovaly se zde rostliny, vše bylo necháno na přírodě samotné. Týmy výzkumníků z univerzit v Chotěbuzi a Mnichově pak společně s dalšími výzkumnými týmy z celého světa mohly zkoumat vznik ekosystému od úplného počátku.

Dodnes vzniklo o této lokalitě na sedm desítek odborných studií a výzkumné projekty tu stále probíhají. V roce 2015 má za sebou projekt Hühnerwasser deset let. Také proto se letos na podzim uskuteční v Německu konference, která se touto lokalitou bude zabývat. Na stránkách chotěbuzské univerzity je možné si prostor unikátní přírodní observatoře prohlédnout prostřednictvím webové kamery.

https://www.tu-cottbus.de/huehnerwasser/bilder/current_pic.jpg

Forschungsplattform Hühnerwasser Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg

Pohled z web camery 

Celý projekt byl v době svého vzniku naplánován na 12 let. Pro život ekosystému je to poměrně krátká doba, ale díky pečlivému zkoumání tohoto území mohou získat přírodovědci a těžební společnosti dostatek informací, které mohou pomoci při budoucích rekultivacích ploch po těžbě uhlí.