Luhansk má uhlí pro Ukrajinu

Ilustrační foto: Imagio.cz

Samozvaná Luhanská lidová republika (LPR) je připravena zásobovat svým uhlím Ukrajinu. Podle agentury TASS to ve čtvrtek 4. prosince oznámil vicepremiér republiky Vasilyj Nikitin. Kvůli nedostatku uhlí mohou v zemi zkolabovat dodávky tepla a elektřiny. Uhelné elektrárny zajišťují Ukrajincům zhruba 40 procent elektřiny.

„Máme obrovské zásoby uhlí, naše sklady jsou plné. Jsme připraveni prodávat uhlí již nyní. Máme dost uhlí nejen pro naši republiku, ale i pro celou Ukrajinu,“ řekl Nikitin.

Ukrajinský ministr energetiky a uhelného průmyslu Vladimír Demčišin již dříve uvedl, že Ukrajina může odčerpat kolem dvou milionů tun uhlí z konfliktního prostoru Donbaské oblasti. Dodal, že Ukrajina neplánovala koupi tohoto uhlí, ale chtěla ho získat ze skladu státem vlastněné společnosti Ugol Ukrajiny (Ukrajinské uhlí). „Toto uhlí patří Ukrajině a je v ukrajinských dolech. Doufám, že se nám podaří tento problém vyřešit a že budeme mít možnost toto uhlí odvézt přes Děbalcevo,“ uvedl Demčišin.

Úřady samozvané Doněcké lidové republiky ale sdělily, že Ukrajina nemůže odvézt uhlí ze skladu v Donbasu zdarma. Ukrajinský státní rozpočet totiž zmrazil na Doněckých dolech konta ve výši 218 milionů hřiven (14,35 milionu USD). Kromě toho, státní rozpočet dluží 816 milionů hřiven ($53.73) na výplatách donbaským horníkům, kterým nebyla vyplacena mzda od července, sdělilo ministerstvo paliv a energií Doněcké lidové republiky.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem tamní těžby jsou ale právě Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje. Samozvané republiky neuznává ani Kyjev ani západní země