Doba čtení:1 m, 47 s
Kdo se stane novým majitelem německých aktiv Vattenfallu, zůstává ve hvězdách. Foto: wikipedia.com

Představitelé obcí v lužickém hnědouhelném revíru se obávají, jak bude vypadat budoucnost regionu po změně vlastníka hnědouhelných aktiv, která prodává švédský státní koncern Vattenfall. Ve hře jsou příjmy obecních rozpočtů i pracovní místa.

Primátor města Cottbus Holger Kelch (CDU) požaduje, aby nový vlastník německých lomů a elektráren cítil zodpovědnost vůči regionu a aby přidaná hodnota byla použita v jeho prospěch. Jeho kolega, primátor města Weisswasser Torsten Pötzsch dodává, že pokud se nenajde kupec a vlastníkem zůstane Vattenfall, nebudou nové investice a lom Nochten se nerozšíří. Pro udržení vyrovnaného rozpočtu města bude třeba zvážit, zda v letošním roce nebude nutné uzavřít muzeum, plavecký bazén nebo zoologickou zahradu.

Čtěte také:
Koupí vůbec někdo Vattenfall?
Německá energetika je v miliardovém průšvihu

Ministerský předseda Braniborska Dietmar Woidke (SPD) doufá ohledně Vattenfallu v brzké rozhodnutí, protože zemská vláda potřebuje nutně spolehlivou kontaktní osobu, aby bylo možno zajistit pracovní místa a Lužice měla novou perspektivu. Woidke chce také užší spolupráci s Technickou universitou Cottbus-Senftenberg pro propojení výzkumu a regionálního hospodářství.

Vattenfall nejspíš nekývne na žádnou z nabídek
Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Původně očekávali, že za aktiva dostanou až pět miliard eur (135 miliard korun), ovšem vzhledem k okolnostem je jejich reálná cena mizivá.

Po oznámení záměru prodeje se objevila řada zájemců. Podle dostupných informací však nakonec nabídku podala pouze Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, spojované se jménem finančníka Pavla Tykače, a Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského společně s PPF Petra Kellnera. Další ze zájemců, kterým byl polostátní ČEZ, naopak oznámil, že závaznou nabídku nepodá.

Podle informací německého deníku Bild, který se odkazuje na zdroj zevnitř firmy, nebude švédský koncern Vattenfall na žádnou z nabídek na koupi jeho německých uhelných aktiv reflektovat. Budoucnost lomů, elektráren i celého regionu tak zůstává nejistá.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall zřejmě nekývne na žádnou z nabídek

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa