Doba čtení:1 m, 25 s
Podle Michala Macenauera se ani v roce 2030 náš region neobejde bez uhelných zdrojů. Foto: egubrno.cz

I když budeme ve střední Evropě stavět rychlým tempem větrné a solární elektrárny, nedokážeme rychle nahradit uhlí ani s pomocí plynových zdrojů. Plyne z toho, že ani v roce 2030 se náš region neobejde bez uhelných zdrojů a že 20 procent nynějšího výkonu bude odstaveno asi až po roce 2035. V rozhovoru pro Ekonom to uvedl ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer.

„Pokud bude trh elektřinu z uhlí v Česku potřebovat, přizpůsobí se cena a zdroj se bude provozovat i nadále,“ uvedl Macenauer, který zároveň upozornil, že se budoucnost predikuje špatně, neznáme totiž poptávku po energiích, cenu energií a povolenky.

Už i progresivisté vidí, že EU došly eura

Předpokládá, že role plynu bude vyšší, než předpokládá aktualizace Státní energetické koncepce. „Osobně se mi zdá, že je v návrhu příliš upozaděna role zemního plynu. Domnívám se, že nejen v krátkém, ale i v delším období do roku 2050 bude vyšší. Nicméně chápu, že tvůrci koncepce si nemohou dovolit jít proti obecnému trendu dekarbonizace a náhrady zemního plynu vodíkem,“ uvedl odborník, podle nějž přinejmenším dvacet let nebude k plynu existovat ekonomicky alespoň trochu přijatelná náhrada.

Macenauer rovněž odhaduje, že roční investice do sítí budou muset proti průměru předchozích deseti let stoupnout o 25 až 50 procent v aktuálních cenách. „Čím rychlejší změnu budeme požadovat, tím víc se budou investice muset navýšit. Shrnu-li to, výhledově bude jen menší část celkové ceny pro maloodběratele určována trhem s elektřinou, větší část se bude platit za služby sítí a za dotace do nových zdrojů či jejich pořízení,“ vysvětlil.