Maďarská jaderná elektrárna snížila výkon

Elektrárna Paks, která leží asi 100 kilometrů jižně od Budapešti, je v provozu od roku 1982. Foto: wikipedia.org Barna Rovács

Maďarská jaderná elektrárna Paks oznámila, že snížila výkon jednoho ze svých čtyř bloků. Důvodem je blíže neurčená “elektrická porucha”. Bezpečnost provozu prý není ohrožena.

Jaderné energetické zařízení v Paksi představuje třetinu výroby elektrické energie v Maďarsku. Elektrárna předpokládá, že se třetí blok vrátí ke své nominální kapacitě ve druhé polovině příštího týdne. Zjištěný problém nemá podle prohlášení dopad na jadernou bezpečnost ani na produkci zbývajících tří bloků.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Rakousko-Uherská válka o elektrárnu

Elektrárna Paks, která leží asi 100 kilometrů jižně od Budapešti, je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi 50 procent energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky.

Postavit je má ruský koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (přes 225 miliard korun). Evropská komise státní subvence při rozšíření elektrárny už označila za přípustné, proti čemuž se podáním žaloby u Soudního dvora EU postavilo Rakousko. Později se k ní přidalo Lucembursko.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje