Maďarská vláda musí zveřejnit smlouvy s Rosatomem

Rozhodnutí soudu určitě nepotěšilo maďarského premiéra Viktora Orbána. Foto: wikipedia.org

Budapešťský odvolací soud rozhodl ve prospěch opozičního poslance Benedeka Jávora, který po maďarské vládě žádá zveřejnit podrobnosti smluv uzavřených s ruskou společností Rosatom za účelem dostavby jaderné elektrárny v jihomaďarské Paksi.

Potvrdil tak rozhodnutí soudu nižší instance, uvedla agentura MTI. Smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny uzavřela maďarská vláda v roce 2014, veřejnost ale stále neví například to, na kolik by stát přišlo ji případně vypovědět.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Rakousko-Uherská válka o elektrárnu

Poslanec Jávor z opoziční strany Dialog za Maďarsko rozhodnutí soudu přivítal a považuje ho za “velké vítězství, které umožní maďarské veřejnosti přístup k informacím”. Ta se tak podle něj může dozvědět, kolik by podle smlouvy stálo její jednostranné ukončení a jaká “technologická, finanční a legální konstrukce” umožňuje realizaci celého projetu.

Jávor se rozhodl domáhat informací soudní cestou v roce 2017 poté, co maďarská vláda, společnost Paks 2 a ruský Rosatom odmítly zveřejnit i neutajené části smluv. Poslanec dal ovšem najevo i pochybnost, zda nakonec k zveřejnění smluv dojde. Předpokládá, že konečné slovo bude mít nejvyšší soud.

Vládní právníci odmítají zveřejnění detailů smluv s odkazem na bezpečnostní zájmy.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic