Doba čtení:1 m, 30 s

Elektřina ceny II

Ceny energií by mohly dál klesnout. Nelze ale očekávat takové propady jako v předchozích letech. Uvedl to majitel Centropol Energy Aleš Graf v rozhovoru pro Mostecký deník. Centropol Energy patří mezi největší alternativní dodavatele energií s více než 350.000 zákazníky.

„Dnes jsme v situaci, kdy cena je už hodně nízko a je otázka, jestli existuje prostor pro její další snižování, hlavně u elektrické energie,“ řekl listu Graf.

Upozornil na to, že v celé Evropě je mnoho odstavených plynových elektráren, které nejsou schopny vyrábět elektřinu za konkurenční cenu. Jejich náklady jsou mnohem výš, než je současná velkoobchodní cena. Většinu elektrické energie tak vyrábějí uhelné elektrárny, což asi nebylo záměrem Evropské unie, v jejíž politice byla podpora hlavně zelené elektřiny.

„Když si představíme trh energií, jde o jakýsi trh změn, jak já říkám, kdy zákazníci přecházejí od jednoho dodavatele k jinému. Podle mého názoru je tento trh změn nasycen. Proto vidíme podle statistik, že velká vlna přechodů zákazníků od jednoho dodavatele ke druhému odezněla a dnes jsou zákazníci víceméně rezistentní,“ konstatoval Graf. Dodavatelů je totiž hodně, nabídek je neuvěřitelné množství a zákazníci se v nich začínají ztrácet, přestávají tomu rozumět a hlavně se na ně valí informace ze všech stran, dodal.

Cena elektřiny podle majitele Centropol Energy dlouhodobě klesá, což je odrazem několika vlivů. Proběhla tu celosvětová ekonomická krize, kdy klesala spotřeba energií, takže se snižovala i cena. Druhým velkým vlivem je situace v EU, kde se díky dotacím instalovaly velké kapacity solárních elektráren. Jejich provozovatelé pak na trh dodávají elektřinu, která má mnohem nižší cenu než ta vyrobená ze zdrojů v tržních podmínkách.

Graf uvedl, že Centropol Energy letos očekává tržby přes osm miliard korun. O hospodářském výsledku nechtěl spekulovat. Loni měla společnost zisk před zdaněním 300 milionů korun. Doufá, že firma naváže na loňský rok hospodářský výsledek udrží.