Merkur za miliony už je v rukou žáků

NTM_Merkur_rypadlo_compressed

Z Merkuru lze vyrobit neuvěřitelné věci, třeba i rýpadlo.

Česká stavebnice Merkur už není jen hračka. I díky Vršanské uhelné, spojené se jménem miliardáře Pavla Tykače, se stala součástí snah ukázat dětem, kde je čeká jistota práce.

Za brýlemi bystré oči, ve tváři výraz inženýra a uvnitř jasno. Třináctiletý Ondřej Novotný z Mostu už rok ví, čím bude. Technikem. „Já chci jít na průmyslovku, abych měl dobrou práci, která by mě bavila, a abych se uživil,” svěřil se Mosteckému deníku. Představuje si, jak bude navrhovat díly do aut. Doufá, že po studiích práci na Mostecku sežene. A když ne, poohlédne se jinde, třeba i v cizině.

Čtěte také:
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 miliónů

Nových odborníků jako Ondra by region potřeboval stovky, ale chce je mít tady. Alespoň to tvrdí místní průmyslové firmy, úřady a politici. Jejich snaha ovlivnit výběr povolání u dětí, už nabývá rozměrů cílené přesvědčovací kampaně.

V řemeslech a technických oborech je budoucnost. Kdo je začne studovat, má do konce života postaráno,” prohlásil včera hejtman Oldřich Bubeníček, když před skupinkou dětí na 1. ZŠ v Mostě rozdával ředitelům jedenácti základních škol stavebnice Merkur pro žáky. Asistovali mu generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček a primátor Jan Paparega. Výukové stavebnice na tvořivost, zručnost a technické myšlení, které se dají doplňovat o další moduly, stály tři miliony korun. Platila je Vršanská uhelná, která ale hlavně financuje vznik odborných učeben.

Pořád jsme měli pocit, že tu něco chybí,” vysvětlil Rouček, proč Merkur. Legendární, kovová a ryze česká stavebnice s tradicí od roku 1920 patří ke světové špičce a pro děti je podle výrobce ideální.

S technickými obory je třeba začínat už od základní školy. Máme dokonce pomůcky i pro mateřinky,” uvedl zástupce Merkuru Roman Florian.

Radnice si už dříve postěžovala, že žáci nemají o technické střední školy zájem. „Potřebujeme kvalifikované zaměstnance i pro nové investory,” řekl primátor. Merkur má pomoci techniku přiblížit formou hry. Město se navíc dohodlo s některými továrnami, že umožní mládeži exkurze a praxe.

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio