Metan explodoval naštěstí jen v pokusné štole

Doba čtení:1 m, 23 s

Výbuchy Metanu ve Štramberku. Foto: OKD

O deset metrů dále, než je v rubáních předepsaná bezpečná vzdálenost při trhacích pracích, nechali experti z Vědecko-výzkumného uhelného ústavu (VVUÚ) poodstoupit exkurzi předáků, techniků a managementu společnosti černouhelné OKD. A pak jim ukázali opravdový výbuch. Ovšem v pokusné štole.

„Nejprve jsme ve zkušební komoře v ústí levé štoly vytvořili šestiprocentní koncentraci metanu a nechali ji explodovat. Pak jsme do ní napustili ještě víc metanu a totéž předvedli s devítiprocentní koncentrací, s podstatně větší razancí exploze, silnější tlakovou vlnou i dojmem na přihlížející,“ říká vedoucí zkušební laboratoře VVUÚ Robert Pilař.

Čtěte také: OKD za zlepšovák miliardy platit nemusí

„Demonstraci pro pracovníky důlních závodů pro zlepšení povědomí o metanovém nebezpečí a tím pádem i pro zvýšení bezpečnosti jsme připravovali už před tragickou události v Důlním závodě 1, lokalitě Darkov. O to více se bohužel její potřeba ukázala aktuálnější,“ vysvětluje vedoucí oddělení řízení bezpečnosti společnosti OKD Pavel Zajíček.

„A pak to bouchalo! Metan, mouka, kukuřičný prach, černouhelný prach, hnědouhelný prach, hliníkový prach. Každá rána jinak silná. A teď si představte, že se něco stane v ohraničeném prostoru důlního díla a následky se šíří dalšími chodbami a překopy,“ líčili horníci.

Zajíček jim mezi výbuchy přibližoval důlní neštěstí v revíru i v cizině. Smyslem prezentace je podle něj apelovat na chlapy ovlivňující ze svých pozic bezpečnost na šachtách. Aby štramberské zážitky předávali pyramidově dolů mezi podřízené. Dojem udělaly výbuchy i na výkonného ředitele OKD Dale Ekmarka. „Alespoň vidíte, že třeba práškování v dole neděláte kvůli mému fárání, ale pro sebe a své osádky,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat:
Více dusíku pro horníky z OKD