Doba čtení:1 m, 20 s
Pokud bude tuhá zima, budou muset evropské vlády přístup k plynu dávkovat. Foto: pixabay.com

Evropu by mohla podle Evropského střediska pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) v prosinci zasáhnout výraznější studená vlna, která by tak negativně ovlivnila hospodaření s plynem. V případě normální zimy by mělo být podle analytiků v Evropě plynu dostatek. Pokud ale teploty výrazněji klesnou, mohou být vlády nucené přístup k plynu dávkovat, což by mělo negativní dopad na průmysl a zaměstnanost.

Pravděpodobnost větší studené vlny v prosinci v Evropě je podle služby Copernicus Climate Change Service (C3S) spadající pod ECMWF vyšší, ale předpovědi zatím nejsou zcela přesné. Trhy s energiemi tradičně důkladně sledují až listopadovou predikci ECMWF, která pokrývá i druhou polovinu zimy.

Opouštíme teplé léto a víme, že zimy se stávají mírnějšími. Ale předpověď, kterou dnes publikujeme, ukazuje, že pravděpodobnost příchodu studené vlny před Vánoci je letos vyšší než obvykle,“ řekl Carlo Buontempo, ředitel C3S.

Ministři EU se shodují na společných nákupech plynu

ECMWF prostřednictvím superpočítačů shromažďuje data z národních meteorologických služeb a vydává klouzavé tříměsíční předpovědi. Výhled na počasí ve druhé polovině zimy v únoru a březnu tedy zatím není k dispozici.

Případná studená vlna v prosinci by byla spojená s vysokým tlakem, který přinese studený východní vítr a pokles teplot v Evropě.

Buontempo uvedl, že evropské vlády by si měly vzít co možná nejvíce z dat, která jsou k dispozici, a to nejen aby se připravily na možnou studenou frontu, ale také aby dokázaly předvídat příchod období s nedostatkem větru a srážek, který může ovlivnit produkci obnovitelné energie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa