Doba čtení:2 m, 9 s
Potřebu nových bloků s celkovým výkonem kolem 5000 MW zdůraznil i bývalý generální ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl. Očekává ale komplikace při výstavbě. Foto: Jaroslav Míl

České vlády podcenily přípravu na odchod energetiky od uhlí. „Vědomě nebereme v úvahu reálný harmonogram toho, co v okolních zemích plánují, nebereme v úvahu, že může dojít k nějakému krizovému vývoji,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl.

Pro bezpečnou transformaci je podle něj třeba mimo jiné zajistit alternativní přepravní trasy i dlouhodobé kontrakty na plyn. „Pokud budou nakupovat plyn sami provozovatelé elektráren, bude to drahé a zaplatí to spotřebitelé,“ varuje Míl, podle nějž stát situaci podceňuje.

„Například od 6. listopadu v Německu nefoukalo a nesvítilo téměř 10 dnů. Výkon obnovitelných zdrojů tam byl využit pod dvě setiny procenta, Německo elektřinu dováželo. Naše uhelné elektrárny jely na plný výkon a prodávaly do Německa. Ve chvíli, kdy náš uhelný výkon nebude, Němci nebudou mít přebytek, z něhož by mohli dodávat nám. Jejich vize výstavby plynových elektráren se v čase posouvají,“ vysvětlil Míl.

Smil varuje před Green Dealem. Poslouchá ho někdo?

Podle něj se budeme muset vážně zamyslet, co s uhlím. „Nemůžeme ho utlumovat, když za něj nebudeme mít náhradu. Sami Němci nepočítají s útlumem vlastního uhlí před rokem 2038. A znečišťují životní prostředí víc než dřív. Pokud chce Česká republika skutečně odstavit uhlí, musí nejdřív mít plán, jak nové plynové elektrárny postavit a provozovat. Bez dotací nebo provozní podpory se nikdo do výstavby nepustí. A jestli jsme se opravdu rozhodli, že půjdeme touto cestou, pak se musíme dívat, kde bereme plyn. Jestli máme dostupné trasy, zdroje, na jaké cenové úrovni,“ upozornil Míl s tím, že náhrada uhlí plynem povede k nárůstu spotřeby.

„My máme dnes uzavřený kontrakt na dodávku asi tří miliard kubíků ročně z Nizozemska.  Až kontrakt skončí, nahradí ho kontrakt z Německa na dvě miliardy kubíků. Všechno ostatní jsou drobné dodávky, které nestojí za diskuzi. V roce 2022 slibovali ministři Jozef Síkela a Zbyněk Stanjura založení státního obchodníka s energiemi, ten dodnes založen nebyl. Spoléháme na obchody na burze, což je absurdní, nepochopitelný a nepřijatelný způsob zajišťování tak zásadní komodity pro Českou republiku,“ řekl Míl.

Ten současně upozornil, že energetika není normální komodita, kde máte nabídku, poptávku, na trhu se s cenou sejdete, případně upravíte spotřebu. „V energetice musíte dorovnat fyzikální dodávku odpovídající dané spotřebě v daném čase. Zároveň musíte plánovat dlouhodobě a stabilně. Já mám občas pocit, že energetiku v celé Evropě řídí finanční spekulanti a ne lidé, kteří respektují fyzikální zákony,“ uvedl odborník.