Doba čtení:1 m, 33 s
Bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl upozorňuje, že evropské ceny energií zásadně ovlivňuje Německo díky své energetické politice a velikosti vlastního trhu. Foto: Jaroslav Míl

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zvažuje svolání mimořádné evropské rady pro energetiku a řešit mj. stanovení maximální výše ceny energií. Podle energetického experta a bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla by stačilo zastropovat cenu plynu určeného k výrobě elektřiny. Míl to napsal v komentáři pro Seznam Zprávy.

„Podle mého názoru však nemá smysl snažit se zastropovávat ceny elektřiny a plynu na úrovni cen v Evropské unii nebo v České republice. Snaha o získání souhlasu by trvala extrémně dlouho. Navíc Česko za minulé ani ani této vlády nepodpořilo snahu významných zemí EU o redefinici energetického trhu v EU. Zastropování má smysl především pro cenu plynu, který se používá pro výrobu elektrické energie. Strop by měl být stanoven na cenové úrovni 18 měsíců zpátky s tím, že rozdíl mezi tržní a regulovanou cenou může – a nemusí – být národními vládami obchodníkům kompenzován,“ uvedl Míl.

V okamžiku zastropování cen plynu určeného pro plynové elektrárny podle něj spadne cena elektrické energie na burze pro další obchodovatelná období. Výsledkem by byl následný pokles cen, protože výrobní náklady jsou zlomkem cen, které jsou manipulovány na neexistujícím trhu.

Zeman vyzval k zastropování cen energií

Míl upozorňuje, že evropské ceny energií zásadně ovlivňuje Německo díky své energetické politice a velikosti vlastního trhu. „Vidíme to na tom, že německé takzvané závěrné elektrárny, což jsou právě elektrárny plynové, určují cenu elektrické energie v celém regionu,“ vysvětlil Míl.

Výhodou jeho návrhu je, že zastropování ceny pro výrobu elektřiny v plynových zdrojích odstraňuje jednu z příčin vysokých cen a především by jej jako krátkodobé opatření mohli a měli udělat i Němci sami. Nemuselo by se čekat na výsledky jednání všech 27 zemí celé Evropské unie.