Doba čtení:1 m, 35 s
Obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Podle miliardáře a 59. nejbohatšího Čecha podle žebříčku Forbesu Petra Pauknera byl doporučený termín Uhelné komise hlavně politickou proklamací. O konci uhlí by podle něj měly rozhodnout důkladné analýzy, ne politici. Varuje přitom před nástupem ruského plynu.

Pokud je mi známo, neuskutečnily se žádné detailní propočty spotřeby uhlí pro elektrárny a teplárny. Navíc, a to nemůže nikdo v České republice ovlivnit, je takřka nemožné odhadnout, jak se bude vyvíjet cena CO2 povolenek, stejně jako politika obchodování s nimi,“ uvedl pro Forbes Paukner.

Čtěte také:
Konec uhlí v roce 2033 by stál 150 miliard navíc
Odborníci: Uhelné zdroje je před vypnutím třeba nahradit

Politickým aktem by podle něj bylo i zkrácení lhůty na rok 2033. Miliardář upozorňuje, že neznáme přesný termín dokončení nového bloku v Dukovanech – a není známa ani přesná strategie českého teplárenství.

Přejít na ruský plyn, neboť jiný k dispozici nemáme, by bylo jak z politicky-strategického, tak ekonomického hlediska nesprávné,“ říká a varuje, že bychom si vytvořili strategicky větší závislost na Rusku než při výstavbě nového jaderného bloku od ruských dodavatelů.

Chybí také stanovení výše budoucího rezervního výkonu u konkrétních elektráren spalujících uhlí. Pro regulaci přenosové soustavy a také pro případ nulového slunečního svitu a bezvětří je nutné mít k dispozici krátkodobou rezervu, již jde relativně rychle použít,“ vysvětlil. Právě takovou rezervu si vytváří například Německo.

Varianta nahradit uhlí všude plynem by podle Pauknera možná vyhovovala některým skupinám podnikatelů, ale určitě by narážela na ekonomické a technické problémy – a samozřejmě s tím spojenou cenovou nepředvídatelnost.

Mám za to, že by se v této záležitosti mělo postupovat rozvážně a profesionálně, a ne pod vlivem hnutí mysli některých politiků, kterým se může hodit jakékoli zkrácení lhůty pro útlum těžby uhlí v předvolebním boji,“ uzavřel muž, podle něhož bychom měli v uhelné problematice „třikrát měřit a jednou řezat“.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa