Doba čtení:58 s
Důl Paskov. Foto: OKD

Novou dohodu s černouhelnou firmou OKD o budoucnosti Dolu Paskov má vyřešit trojice ministrů. Vláda dnes schválila, že za stát budou jednat ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

OKD se loni zavázala, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017. Stát oplátkou přislíbil 600 milionů korun na pomoc při následném útlumu. Jedna z podmínek dohody je ustanovení, že pokud by ceny koksovatelného uhlí poklesl v období do konce roku 2017 po tři na sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, pozbývá dohoda platnosti.

Čtěte také: Kvůli Paskovu hrozí hromadné propouštění

Současná dohoda pravděpodobně přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. Moravskoslezskému kraji by tak hrozilo hromadné propouštění.

Ministerstvo v aktuálním materiálu podotýká, že OKD navrhuje prodloužení platnosti dohody o šest měsíců bez ohledu na vývoj ceny koksovatelného černého uhlí s tím, že by se následně jednalo o dohodě nové.

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře.

Mohlo by vás zajímat:
Ceny evropského uhlí rekordně klesly