Doba čtení:1 m, 21 s
Dohodu oznámil italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin, který předsedá ministerskému zasedání G7. Foto: wikipedia.org

Ministři energetiky skupiny sedmi předních ekonomik světa (G7) se dohodli na odstavení uhelných elektráren v první polovině roku 2035. To je významný krok v přechodu od fosilních paliv, uvedl na tiskové konferenci italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin, který předsedá ministerskému zasedání G7.

Dnes ministři vydají závěrečné prohlášení, ve kterém budou podrobně popsány závazky zemí G7 týkající se dekarbonizace jejich ekonomiky.

Máme technickou dohodu, konečnou politickou dohodu uzavřeme v úterý,“ uvedl Pichetto. Ministři podle něj rovněž uvažují o případném omezení dovozu zkapalněného zemního plynu z Ruska do Evropy, které má v nejbližší době navrhnout Evropská komise.

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně

Uhelné elektrárny měly loni na celkové produkci elektřiny Itálie podíl 4,7 procenta. Řím v současnosti plánuje odstavit uhelné elektrárny do roku 2025. Výjimkou je ostrov Sardinie, kde je termín stanoven na rok 2028. V Německu a Japonsku hraje uhlí větší roli. Podíl uhlí na výrobě elektřiny zde loni přesáhl 25 procent.

Jaderná energie a biopaliva jsou dalšími dvěma tématy, která jsou na programu zasedání v Itálii. Pichetto uvedl, že budou zmíněna v závěrečném komuniké mezi možnostmi, které si země G7 mohou vybrat pro dekarbonizaci výroby energie a dopravy.

Jeden ze zdrojů agentuře Reuters také řekl, že G7 by mohla v úterý rovněž poukázat na potřebu šestinásobného zvýšení kapacity baterií do roku 2030 ve srovnání s úrovní roku 2022. Kapacita baterií je důležitá pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, protože dodávky elektřiny z těchto zdrojů jsou přerušované.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa