Místo investic do ekologizace zavřou elektrárnu

Společnost Ameren původně plánovala uzavřít uhelnou elektrárnu Rush Island v roce 2039. Ilustrační foto: wikipedia.org

Elektrárenská společnost Ameren se sídlem v St. Louis v soudním podání uvedla, že uzavře uhelnou elektrárnu Rush Island o několik let dříve. Tento krok je reakcí na soudní příkaz z letošního léta, který vyžaduje kontrolu znečištění, jež by mohla stát stovky milionů dolarů.

Elektrárna se nachází u řeky Mississippi poblíž města Festus ve státě Missouri, asi 65 kilometrů jižně od St. Louis. V srpnu potvrdil 8. obvodní odvolací soud USA rozhodnutí v deset let starém soudním sporu a nařídil společnosti Ameren instalovat zařízení na kontrolu znečištění, uvedl server msn.com.

Federální vláda tvrdila, že úpravy v letech 2007 a 2010 bez řádného povolení vedly ke zvýšení emisí oxidu siřičitého, protože elektrárna mohla spalovat více uhlí. Společnost Ameren tvrdí, že monitory kvality ovzduší v okolí Rush Islandu splňují federální a státní normy. Rush Island patří mezi čtyři uhelné elektrárny, které firma provozuje.

USA uvalily další sankce kvůli Nord Stream 2

Společnost Ameren původně plánovala uzavřít Rush Island v roce 2039. V soudním podání nebylo uvedeno konkrétní datum uzavření, ale bylo uvedeno, že to bude před soudem požadovaným termínem splnění požadavků v březnu 2024.

Rozhodnutí urychlit ukončení provozu energetického centra Rush Island přichází po pečlivém zvážení našich právních, provozních a regulačních alternativ, jakož i dopadu na náklady zákazníků a spolehlivost systému,“ uvedl v prohlášení prezident a předseda představenstva společnosti Ameren Marty Lyons.