Místo výbuchu metanu je stále uzavřeno

Důl ČSM se nachází ve Stonavě na Karvinsku. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Prostory Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde před Vánoci při výbuchu metanu přišlo o život 13 horníků, stále zůstávají uzavřeny speciálními hrázemi a zatím se do nich nikdo nedostal.

Dosud není ani prokázáno, zda už tam přestalo hořet. Kdy se vyšetřovatelé na místo dostanou, tak není možné odhadnout. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Prostor je uzavřený a zatím se tam nedá dostat. Odebírají se tam vzorky, dělají se měření koncentrací plynů ze zavedených sond. Až bude možné se na místo dostat, budeme o tom informovat. Může to ale trvat několik týdnů,” řekl Čelechovský. Báňští inspektoři na místo sfárají, teprve až odebrané vzorky jednoznačně prokážou, že tam nehrozí žádné další nebezpečí.

Čtěte také:
Miliony pro rodiny zemřelých horníků
Neštěstí v Dole ČSM vyšetří mezinárodní tým

Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů. Do ostatních částí dolu, které výbuch nezasáhl, začali horníci týden po tragédii znovu fárat a od té doby tam pracují v běžném provozu.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince. V hloubce kolem 880 metrů vybuchl metan, několik pracovišť bylo zcela zdevastováno. Neštěstí připravilo o život 13 horníků, bylo mezi nimi 12 Poláků a jeden Čech. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Po explozi se objevily spekulace, že se v podzemí zakrývala čidla metanu. Těžební společnost OKD to striktně odmítla.

Pro sirotky po zemřelých hornících a na podporu jejich rodin vznikly sbírky Nadace OKD a spolku Svatá Barbora. Dohromady se v nich dosud nasbíralo více než pět milionů korun. Sbírka Svaté Barbory končí dnes, sbírka Nadace OKD potrvá do konce ledna.

Rodiny horníků dostanou odškodnění od společnosti OKD. Jako okamžitou sociální pomoc jim firma vyplácela desítky tisíc korun. Dalších až 240.000 korun na osobu žijící ve společné domácnosti se bude teprve vyplácet.

Způsob odškodnění se projednává s firmami Polalpex a Alpex, jejichž zaměstnanci zemřelí horníci byli,” řekl Čelechovský. Běžně OKD finanční pomoc vyplácí českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru a polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě se ale OKD na odškodnění bude podílet.

V dolech na Karvinsku pracuje přes 9000 lidí. Z nich je zhruba 6800 kmenových zaměstnanců OKD a téměř 2500 pracovníků dodavatelských firem. Mezi kmenovými zaměstnanci OKD je několik stovek Poláků, Slováků a některých dalších národností. Naprostá většina zahraničních zaměstnanců spolupracuje s dodavatelskými agenturami, jde hlavně o Poláky, kteří pracují v těžkých hornických provozech.

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr