
Situace v černouhelné firmě OKD je vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu. Po dnešním jednání s odborovými předáky to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou vlády je podle Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoli pomáhat soukromé společnosti, napsaly Finanční noviny.
Návrh společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem OKD, na uzavření Paskova už na konci příštího roku, nebo jeho převedení na stát, označil Mládek za nedůstojný. Doufá, že do ledna, kdy má začít jednání státu s těžaři, předloží firma jiný. „Situace je vážná. Nejde už zdaleka jen o Důl Paskov. Jednání se vede o celém OKD,“ zdůraznil Mládek. Naznačil, že stát je připraven pomoci horníkům prostřednictvím sociálního systému a za určitých okolností angažovat i státní podnik Diamo, který se zabývá útlumem těžby.
Čtěte také:
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil
Ministerské trio má spasit Paskov
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula i šéf hornických odborů Jan Sábel ocenili postoj vlády, návrh NWR považují za nehorázný. Středula míní, že firma se snaží zbavit odpovědnosti za vlastní dluhy. „Jestli si z někoho dělají srandu, tak zvolili nejhorší možný způsob,“ uvedl. Bez dalších podrobností vyjádřil naději, že situace si budou všímat i orgány v trestním řízení.
Jestli si z někoho dělají srandu, tak zvolili nejhorší možný způsob
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík uvedl, že odboráři dostali od ministra ujištění, že stát v rámci svých možností pomůže zaměstnancům a že v žádném případě nebude pomáhat firmě. „Dozvěděli jsme se, že jedním z požadavků vlastníků bylo, aby vláda jednala s odbory o snížení mezd o pět procent. To je pro nás naprosto nepřípustné,“ řekl Pytlík. Odboráři OKD podle něj trvají na tom, aby v případě zavření některého dolu firma převedla zaměstnance, kteří budou chtít dál v OKD pracovat, na jinou lokalitu.
Na Dole Paskov nyní pracuje 1700 kmenových zaměstnanců a 500 lidí z dodavatelských firem. V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný důl zavře. Vláda se loni s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda ale zřejmě na konci roku přestane platit kvůli klesající ceně uhlí.
NWR od ledna do září sice snížila ztrátu na zhruba 438 milionů korun, firmu však stále tíží nedostatek hotovosti. Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, že by těžební firma mohla do roka zbankrotovat.
Mohlo by vás zajímat:
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR