Doba čtení:57 s
Uhelný lom Tavan Tolgoi v Mongolsku. Foto: wikipedia.org

Konsorcium největšího světového těžaře uhlí China Shenhua Energy s japonskou firmu Sumitomo a mongolskou společností Energy Resources zvítězilo v tendru na rozvoj obřího ložiska uhlí Tavan Tolgoi v Mongolsku. Ve výběrovém řízení porazilo americkou těžařskou společnost Peabody Energy. Uvedl to server Mining Technology.com.

Ložisko Tavan Talgoi ukrývá zhruba 7,4 miliardy tun uhlí, nachází se 240 kilometrů severně od hranic s Čínou v provincii Umnugobi.

Vítěz tendru má v ročně vytěžit 30 milionů tun uhlí, které bude dodávat do nejméně dvou exportních trhů. Energy Resource již těží hnědé uhlí na jiném místě ve stejném revíru. Mongolská vláda si podrží plnou odpovědnost za lom, který má být jedním z největších nevyužitých ložisek koksovatelného a energetického uhlí na světě.

Mongolsko se vyhlášením mezinárodního tendru snaží podpořit slábnoucí ekonomiku, kterou v poslední době postihl pokles cen komodit, prostřednictvím využívání přírodního bohatství. Kritici ale upozorňují na to, že smlouvy na rozvoj ložisek získávají především zahraniční firmy.

Po krachu posledního tendru v roce 2011 se mongolská vláda pokoušela zahájit těžbu samostatně, projekt ale skončil kvůli nedostatku peněz.