Doba čtení:2 m, 20 s
Motorkáři jsou zvláštní skupinou turistů, projíždí krajinou nejen pro radost z jízdy, ale zastavují se na dobré jídlo, chtějí si výlet užít a zažít zajímavá místa. Ilustrační foto: iUHLI

Vydavatel motorkářských průvodců Motowander připravil ve spolupráci s Destinační agenturou Krušné hory pro milovníky jízdy na dvou kolech zajímavou novinku. Jedná se o hornickou trasu po Krušných horách a podhůří.

Hornická stezka je už druhou turistickou trasou, kterou Destinační agentura Krušné hory nechala zpracovat motorkářům na míru. „Motorkáři jsou pro nás zvláštní skupinou turistů. Projíždí krajinou nejen pro radost z jízdy, ale zastavují se na dobré jídlo, chtějí si výlet užít a zažít zajímavá místa. Těch máme v Krušných horách opravdu na výběr, a tak nechceme nechat motorkáře jen tak bez rady a pomoci toulat se po silnicích Krušných hor, ale ve spolupráci s mistry na trasy jedné stopy jsme pro ně připravili už druhou trasu. První je v rámci Tripperu po vršcích hor až do sousedního Německa. Tentokrát pro ně Motowander vybral zajímavosti hornické krajiny,“ uvedla pro Homér ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

Autorem trasy je Oldřich Bubeníček, redaktor časopisu MotoRoute. „Trasa po hornických památkách Krušných hor a blízkém okolí nabízí kombinaci parádního svezení a návštěvy zajímavých míst a přírodních krás. Na 140 km čekají starobylé štoly, kterými z nitra hor člověk po staletí dobýval vzácné rudy, obrovské hnědouhelné povrchové doly, které změnily místní krajinu jednou provždy a které se samy jednou promění v něco zcela jiného, tedy jezera a rekreační oblasti. Mohutné hradní zříceniny, jedinečné vyhlídky s dech beroucími výhledy, ale také místa tragických událostí, které bohužel hornickou činnost odedávna doprovázejí,“ popsal trasu její autor.

Region Krušných hor je spojen s hornickou činností a i hory samotné podle toho získaly své jméno. Dlouhá historie hornictví na obou stranách Krušných hor a množství dochovaných památek s ním spojených vedly k podání žádosti o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/ Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

„Věříme, že na této trase, kromě samotného zážitku z jízdy, si každý najde místa a cíle, které ho zaujmou natolik, že je v sedle svého motocyklu pojede navštívit,“ dodal Bubeníček. Trasa startuje v Podkrušnohorském technickém muzeu, vede přes Most, Bílinu, Krupku až do Horního Jiřetína. Konec trasy je na zámku Jezeří. Cestou se mohou motorkáři zastavit na vyhlídce lomu Vršany, prohlédnout si přestěhovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, ujít by si neměli nechat rozhlednu v Ledvicích, v Krupce štolu Starý Martin. Nechybí mapa, která jezdce po trase povede. Hornická stezka Krušných hor vznikla za finanční podpory těžebních společností Sev-en Energy a Severočeské doly.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa