Doba čtení:2 m, 17 s
Zákon solárníkům už roky garantuje zvýhodněnou výkupní cenu nad rámec toho, co utrží prodejem na trhu. Aktuální odhad je, že letos tato podpora dosáhne 51,6 miliardy korun. Foto: iUHLI

Ministerstvo průmyslu odeslalo tento týden vládě expresní žádost o doplacení 20 miliard korun, jinak bude státní operátor trhu s energiemi (OTE) bez peněz. Operátor musí miliardy vyplatit na podporu solárních elektráren.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) loni v rozpisu výdajů zkrátil příděl peněz na solární elektrárny s tím, že vláda dotační pravidla v zákoně narychlo předělá a peníze ušetří. Zpřísnění zákonů už minulý týden projednal parlament, upravený zákon má v nejbližší době podepsat prezident. Žádná úspora se ale nekoná.

Nově sepsanou žádost má redakce SZ Byznys k dispozici, ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) ji tento týden vložil do vládního systému v rámci připomínkového řízení. „Vaše připomínky očekávám nejpozději do 5 pracovních dnů,“ uvedl Vlček v průvodním dopise pro ostatní členy vlády.

Jedním z jeho argumentů je, že manko ohrožuje fungování Operátora trhu s elektřinou (OTE). „Dotační prostředky určené k financování podpory pro rok 2025 by proto měly být navýšeny nejméně o částku 20 070 000 000 Kč na celkovou částku ve výši 28 570 000 000 Kč,“ stojí v odůvodnění Vlčkova návrhu.

Experti varují: Za soláry číhá čínské nebezpečí

Navýšení je vypočítáno podle toho, jak se vyvíjí letos spotřeba a výroba elektřiny a s jakými požadavky solární firmy budou letos v průběhu roku přicházet. Zákon jim už roky garantuje zvýhodněnou výkupní cenu nad rámec toho, co utrží prodejem na trhu. Aktuální odhad je, že letos tato podpora dosáhne 51,6 miliardy korun.

Dotace už roky fungují tak, že zhruba polovinu platí zákazníci přímo ve fakturách. Tyto zelené příplatky jsou ale už nyní na maximální úrovni, jakou zákon povoluje. Zbytek doplácí stát. Na něj letos připadá již uvedených 28,57 miliardy korun. Ve státním rozpočtu je ale letos na tento účel jen 8,5 miliardy. Rozdíl – tedy zhruba 20 miliard korun – chybí.

Bude-li vláda souhlasit, může podle Vlčka problém vyřešit tak, že část peněz vezme v rámci rozpočtu formou dalších takových konkrétních přesunů. Ve finále se takto lze podle dokumentu dopracovat až k tomu, že nově bude potřeba najít jen osm miliard a 156 milionů a zbytek do požadovaných 20 miliard se najde v jiných kolonkách. O všech těchto přesunech ale bude muset vláda hlasovat, protože teoreticky by rezervy šlo ušetřit nebo utratit jinak.

Původně slibovaná úspora ve formě tvrdšího metru na solárníky měla pramenit z toho, že stát podrobí elektrárny novému typu individuálních kontrol. Při nich mají provozovatelé prokázat, že mají přiměřené výnosy. Do praxe se ale tato opatření začnou promítat až koncem letošního roku, proto s žádnou úsporou letos nelze počítat.