Mýty a fakta o uhlí: Důchod nebo úřad práce?

Doba čtení:2 m, 47 s
nezamstnany_compressed

Zdroj: Imagio.cz

Propuštění horníci z lomu ČSA prý nebudou mít na nezaměstnanost na Mostecku žádný vliv. Podle studie Úřadu vlády plynule odejdou do důchodu. Na základě závěrů řady jiných analýz, které tvrdí pravý opak, se však zdá, že jde jen o další mýtus spojený s těžbou uhlí.

Vládní studie tvrdí, že horníci, kteří dnes pracují na lomu ČSA, plynule odejdou do důchodu a v případě zachování limitů tak nezvýší významně nezaměstnanost. K propouštění několika stovek lidí může podle materiálu dojít pouze v extrémních případech, které ale blíže nespecifikuje.

Vládní argument s plynulými odchody do důchodu však stojí na velmi nejistých nohou. Stejné stanovisko totiž zaznělo již při prvních vlnách propouštění v 90. letech, kdy na Mostecku došlo k razantnímu omezení těžby uhlí v rámci útlumových programů. Následující období pak ukázalo, jak šeredně se zastánci tohoto tvrzení mýlili. Nezaměstnanost tehdy prudce stoupala.

Čtěte také:  Opravdu se Lom ČSA zvětšuje?

Mostecko je stále na prvním místě nelichotivého žebříčku nezaměstnanosti. Ta v okrese Most činila letos v říjnu 11,3 procenta a bez práce bylo více než 8700 lidí. Přímo v lomu ČSA nyní pracuje zhruba 1300 kmenových zaměstnanců, přibližně 1600 jich je pak v rámci skupiny, včetně zaměstnanců elektrárny Chvaletice, která ale leží v Pardubickém kraji.

Úřad práce Krajské pobočky v Ústí nad Labem už dříve připravil krizový scénář. Podle něj by již v roce 2023 bylo v krajské evidenci nezaměstnaných ještě o 5300 lidí více než letos a byl by to přímý důsledek útlumu těžby. Jen nezaměstnaní z lomu ČSA a návazných profesí by zvedli nezaměstnanost na Mostecku na 16,6 procenta.

Radim Gabriel: „Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými“

Máme svou analýzu situace a své statistiky. Víme, co můžeme čekat. Díváme se na celou věc stejnou optikou jako hornické odbory. Nepočítáme úbytek pracovních míst jen na stovky, o které trh práce přijde přímo v lomu. Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými,“ uvedl ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel.

Před vládním chlácholením důrazně varují i odbory. Důsledek ukončení těžby na lomu ČSA je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly pro region zřejmý a dále zhorší už tak vážnou situaci. Na výrazný nárůst nezaměstnanosti při zachování limitů na lomu ČSA upozornila také studie Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí (VÚHU). Tento materiál navíc upozorňuje na fakt, že při pokračování těžby za limity by několik set nových pracovních pozic přibylo. Pokud by těžba pokračovala, předpokládá se vytvoření asi 600 nových pracovních příležitostí přímo v těžbě a dalších 744 pracovních míst v podpůrných organizacích.

Podobná situace s horníky, kteří se ocitli na dlažbě, nastala také v zahraničí. Například Skotové pořád nezapomněli na likvidaci těžkého průmyslu a zavírání uhelných dolů v 80. letech minulého století, za kterým stála premiérka Margaret Thatcherová. Ve Skotsku přišly tehdy o práci desítky tisíc horníků a region se z toho do dneška nevzpamatoval. Centrální oblasti země se propadly do naprosté chudoby a nikdo neví, co s nimi.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu rozhodla, že v lomu Bílina, který provozují Severočeské doly ze Skupiny ČEZ, se bude těžit hnědé uhlí za limity. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají limity naopak zachovány a dojde zde k postupnému utlumení těžby. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Mohlo by vás zajímat: Útěk kvůli těžbě?