Na ochozu komína teplárny v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem se vylíhla tři sokolí mláďata. Ornitolog je už okroužkoval.
Populace sokola stěhovavého se může letos výrazně rozšířit, samice sedí na vejcích i na dalších průmyslových objektech na severu Čech. Uvedl to mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.
Čtěte také:
ČEZ zdraží domácnostem elektřinu
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře
Ornitolog Václav Beran určil i pohlaví mláďat. „Dva kluci a jedna holka se mají čile k světu a jsou už poměrně velcí. Co nevidět opustí budku a začnou se učit létat. Jejich okroužkování tak bylo opravdu za pět minut dvanáct,“ řekl.
Nasazování kroužků mladí dravci zrovna nevítali. „Zvláště samička nedovedla pochopit, proč já mám jen jeden snubní prsten a ona musí mít na pařátech hned dva a ještě k tomu různě barevné a s čísly. Párkrát mě tak klovla,“ poznamenal zoolog ústeckého muzea Beran.
Od ledna 2011, kdy byla na ochozu chladicí věže elektrárny v Tušimicích umístěna první kovová sokolí budka v České republice, se již na stavbách Skupiny ČEZ podařilo odchovat 52 sokolích mláďat. Další sokoli se vylíhli třeba v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova.
Se zahnízděním v elektrárenských lokalitách dravci letos otáleli kvůli silným březnovým mrazům. Koncem dubna se vylíhli první v Trmicích, další samice sedí na vejcích na ochozu elektráren v Ledvicích a Prunéřově.
V Trmicích byla budka na jednom z komínů umístěna v roce 2015. Už o rok dříve se vylíhla dvě mláďata na nedaleké skále. Loni sokolí pár vyvedl dvě mláďata. Samička se však stala obětí silného poryvu větru a zaměstnanci teplárny ji našli na zemi se zlomeným vazem. Podle ornitologa nezvládla své první letecké manévry. „Nechali jsme ji preparovat a v současné době již zaujímá čestné místo v naší sbírce fauny Ústeckého kraje,“ uvedl Beran.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr