Na místě výbuchu v ČSM stále hoří

Důl ČSM se nachází ve východní části karvinské pánve v katastrech obcí Stonava, Albrechtice, Chotěbuz a pod Karvinou. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Vyšetřování výbuchu metanu v Dole ČSM, při němž před Vánoci zemřelo 13 lidí, již probíhá. Přímo na místo havárie se ale lidé zatím dostat nemohou. V uzavřené části dolu totiž stále hoří.

„Koncentrace látek a jejich průběh naznačují, že tam oheň postupně slábne. Zkoumáme dokumentaci a provádíme výslechy svědků, kteří událost přežili,“ uvedl pro Českou televizi předseda báňského úřaduMartin Štemberka s tím, že jsou vyslýcháni také záchranáři, které v místě neštěstí působili.

Čtěte také:
Miliony pro rodiny zemřelých horníků
Horníci z ČSM se vrátili do práce

Odborníci se domnívají, že se na místo tragédie dostanou v řádu týdnů až několika měsíců. Do uzavřeného požářiště se nyní napouští dusík, který se do dolu přivádí z Nové huti jako odpad z technologického procesu. „Hodinově se napouští až 4000 kubíků dusíku,“ řekl Štemberka.

Výbuch metanu a následný požár nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků a jeden Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu. V severní lokalitě Dolu ČSM byla minulý týden ve čtvrtek obnovena těžba.

Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy neštěstím. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila. Na české účty pro pozůstalé už přišlo zhruba pět milionů korun.

Důl ČSM je součástí těžební společnosti OKD, jejímž majitelem je stát prostřednictvím státního podniku Prisko. Nachází se ve východní části karvinské pánve v katastrech obcí Stonava, Albrechtice, Chotěbuz a pod Karvinou. Člení se na oblast Sever a Jih. Těží se tam od prosince 1968. V roce 1990 byl vyčleněn z koncernu OKD a po privatizaci se stal součástí firmy Českomoravské doly. V roce 2005 se jako poslední funkční důl této firmy vrátil pod společnost OKD.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr