Na Sibiři padl těžební rekord

Nakládka uhlí v Kuzbasu. Foto: Wikimapia.org

Nakládka uhlí v Kuzbasu. Foto: Wikimapia.org

Zatímco v Česku hrozí uhelným dolům zavírání, jejich ruské protějšky navyšují produkci. V Kuzněcké pánvi se horníkům dvakrát podařilo vytěžit více než milion tun uhlí měsíčně, čímž překonali národní rekord z roku 2013. Informaci přinesl server World Coal.

Přesná hodnota činí úctyhodných 1 050 452 tun surového uhlí. Dosáhli jí zaměstnanci dolu Kotinskaja, který patří Sibiřské uhelné společnosti (SUEK). Nedaleký důl Taldinskaja-Zapadnaja, který byl do té doby nejvýkonnějším v zemi, pak hodnotou 1 020 109 tun překonal svůj vlastní tři roky starý milník.

Čtěte také:
Ruští horníci drží hladovku, nedostali mzdy
Rusové prý umí vyrobit zlato z uhlí

Oba doly využívají mohutné těžební stroje Catepillar. V Kotinskaje dolují dva razící štíty s operačním rozsahem od 2,2 do 4,8 metrů a vytěžený materiál transportují přepravníky o výkonu tisíc koní. Uhelná sloj, která rekordní těžbu umožnila, má tloušťku 3,8 metru a obsahuje téměř 4 miliony tun uhlí.

Doly společnosti SUEK dosahují výborných výsledků nejen díky zahraniční technice, ale i domácím inovacím. Protože je podloží v Kotinskaje velmi vlhké, vyvinuli místní výrobci odvodňovací systém, který zabraňuje sesuvům vytěženého materiálu. Ruské provenience je také špičková plynová drenáž. Protože zimní teploty klesají až k minus 40 stupňům, musí se vzduch vháněný do dolů nejprve ohřívat pomocí masivních kotlů. Modernizace je nutná i kvůli bezpečnosti. V letech 2007 až 2010 totiž v oblasti při důlních neštěstích zahynulo na 170 horníků.

Černé uhlí bylo v Kuzněcké pánvi na jihovýchodě Sibiře objeveno už v roce 1721, začátek jeho systematické těžby se však datuje až k polovině 19. století. Zdejší celkové zásoby černého nerostu se odhadují na 725 miliard tun. Na uhlí je úzce navázán lokální chemický, ocelářský a strojírenský průmysl. Kuzbas je dnes po úpadku z 80. a 90. let opět na vzestupu a představuje energetické srdce Ruska.

Společnost SUEK byla založena s cílem konsolidovat uhelnou produkci v Rusku. Dnes provozuje 26 dolů převážně na Sibiři a Dálném východě, což jí zajišťuje 28% podíl na domácím trhu. Hlavním vlastníkem firmy je čtyřiačtyřicetiletý podnikatel Andrej Melnichenko, který byl vloni oceněn za mimořádný přínos k charitativním programům.

Mohlo by vás zajímat:
Rusové zaplaví důl, kde zuří požár
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Lžíce bagru dle ruských tradic