Doba čtení:1 m, 29 s
V Ústeckém kraji bylo uspokojeno 3025 žádostí téměř za 327,5 milionu korun. Foto: wikipedia.org

Ústecký kraj rozdělí dalších 72 milionů korun na dotacích na kotle. Prostředky slouží na pokrytí žádostí, které dosud byly založeny v zásobníku. Uspokojeni budou všichni zájemci o dotaci. ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu Martin Volf.

Ústecký kraj v poslední výzvě dostal 160 milionů korun, 72 milionů korun získal navíc z operačního programu životní prostředí. „Znamená to, že budou uspokojení všichni žadatelé, kteří si podali žádost v řádném termínu a splní všechny podmínky dotačního programu. Aktuálně je v zásobníku 595 nekrytých žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace,“ uvedl Volf.

Čtěte také:
Územní řízení na nový blok Dukovan začne v červnu
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Žádat mohli lidé o příspěvky na pořízení tepelných čerpadel, plynových kondenzačních kotlů a kotlů na biomasu. Nebylo již možné dostat peníze na nový kombinovaný kotel, který umožňuje spalování uhlí. Ústecký kraj příjem žádostí ukončil 30. října 2020.

Dotace na výměnu starých kotlů čerpají Severočeši od roku 2013. Nejprve se na ně skládal kraj s ministerstvem životního prostředí, později celou částku začal vyplácet stát. Zájem v prvních ročnících byl tak velký, že žadatelé před úřadem i spali.

V kraji bylo podle Volfa uspokojeno 3025 žádostí téměř za 327,5 milionu korun. Cílem programu bylo zlepšit ovzduší zajištěním výměny starých kotlů. Od 1. září 2022 platí povinnost vyřadit z provozu kotle první a druhé emisní třídy.

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. V kraji je řada znečišťovatelů jako hnědouhelné elektrárny, chemické továrny a další průmyslové podniky. Jak ale ukázaly studie v minulosti, největší problémy způsobují právě lokální topeniště. Po výměně kotlů se lépe dýchá hlavně obyvatelům vesnic, které leží v údolí.