Nad lomem visí hrozba nevybuchlé munice

Před nevybuchlou municí v lomu Bílina bude řidiče rypadla chránit speciální kokpit. Ilustrační foto: Oldřich Hájek

Už příští rok vstoupí rypadla Severočeských dolů (SD) do předpolí Lomu Bílina na Mostecku a začnou tam těžit uhlí. Bude to však v místech, kde byla za 2. světové války strategická vojenská oblast chránící chemickou továrnu u Litvínova.

V lokalitě tak leží množství nevybuchlé munice. Severočeské doly proto přišly s opatřením, které by ochránilo osádku těžebních rypadel. Uprostřed ocelové konstrukce vznikl pro obsluhu úkryt.

Čtěte také:
Na Den horníků v Sokolově dorazili i aktivisté
V Bílině oslavili Den horníků

Pro práci osádky jsme připravili náhradní místo, které je ukryté uprostřed ocelové konstrukce stroje. Zatím je vše ve zkušebním provozu,“ uvedl pro idnes.cz mluvčí SD Lukáš Kopecký. „Munice se může vyskytovat do hloubky pěti metrů po zemí, kde probíhá i těžba. Celá osádka stroje proto bude ukryta v tomto bezpečném prostoru,“ vysvětlil Kopecký.

Doly zatím neuvažují, že by rypadla za desítky milionů korun také „opancéřovaly“. „Touto problematikou se zabýváme od roku 2012. Od té doby jsme nějaké návrhy vykonstruovali. A vypočítali, že by ‚opancéřování‘ stroj narušilo z hlediska statiky,“ uvedl mluvčí.

Nezávisle na tom chomutovská firma Strix nyní řeší výzkumný úkol ministerstva obchodu a průmyslu, jak citlivé části stroje chránit balistickými bariérami. „Ve spolupráci s pyrotechniky a ČVUT jsme zpracovali vizualizaci možných výbuchů a model ochrany. Doly teď zvažují, zda takovou ochranu využít mohou, či ne,“ uvedl předseda představenstva Strixu Dušan Dufka.

Nález munice na Mostecku není výjimečný. Za 2. světové války zde německá armáda postavila kvůli ochraně chemičky v Litvínově na vrcholky Krušných hor a okolo uhelné pánve protiletadlové dělostřelectvo a oblast jako strategické místo bombardovalo spojenecké letectvo.

Oblast těžby ale ukrývá i archeologické poklady. Unikátem je třeba objev pohřebiště z 11. až 13. století za Mariánskými Radčicemi. „Počet hrobů odhadujeme až na dva tisíce,“ řekl už dříve Petr Čech z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Archeologický a pyrotechnický průzkum Lomu Bílina bude probíhat i nadále, a bude dokonce rozsáhlejší. To proto, že před dvěma lety na něm vláda prolomila těžební limity a leží zde desítky milionů tun uhlí.

„Nyní zajišťujeme potřebnou dokumentaci, a pokud splníme všechny legislativní podmínky, na toto území vstoupíme v roce 2020,“ uzavřel mluvčí SD.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje