
Spolupráce České republiky s Katarem v energetice je možná spíše ve střednědobém horizontu než v krátkodobém. Nutné je sladit načasování, cenu a množství, řekl novinářům v Dauhá český velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký.
Premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Jde o obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.
Podle Chalupeckého je možná spolupráce spíše ve střednědobém než krátkodobém horizontu. „Vždy je to o souhře několika parametrů, je to načasování, cena, množství,“ řekl velvyslanec. V tuto chvíli takové „střetnutí os“ podle něj neexistuje, neboť Katařané jsou zvyklí dodávat plyn na základě dlouhodobých kontraktů.
„K tomu, aby se mohly navázat další dlouhodobé kontrakty, bude potřeba poměrně masivních investic do celé plynové infrastruktury,“ uvedl Chalupecký. Hovořil o investicích do těžby či přepravní infrastruktury. „To si žádá jisté investice zdrojové, ale i časové. Nelze všechno udělat hned,“ dodal.
Navázání užší spolupráce podle Chalupeckého může trvat jednotky let, pokud bude zájem z české strany. „Česká ambasáda může udělat maximálně to, že zprostředkuje poptávajícího s nabízejícím do té míry, že oběma bude vyhovovat cílové načasování, objem a cena,“ uvedl.
Katařané jsou podle něj velmi dobří obchodní partneři. „Mají svou vizi a jsou solidní v dodržování svých obchodních závazků,“ řekl.
Katar je v hledáčku nejen Česka, ale také dalších evropských odběratelů jako potenciální zdroj zemního plynu a energetických surovin při snaze o diverzifikaci. Její potřeba vyvstala mimo jiné v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. „Katar je zcela přirozeně jedním z potenciálních partnerů,“ dodal Chalupecký.