Doba čtení:1 m, 30 s
Foto: pixabay.com

Spolupráce České republiky s Katarem v energetice je možná spíše ve střednědobém horizontu než v krátkodobém. Nutné je sladit načasování, cenu a množství, řekl novinářům v Dauhá český velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký.

Premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Jde o obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.

Podle Chalupeckého je možná spolupráce spíše ve střednědobém než krátkodobém horizontu. „Vždy je to o souhře několika parametrů, je to načasování, cena, množství,“ řekl velvyslanec. V tuto chvíli takové „střetnutí os“ podle něj neexistuje, neboť Katařané jsou zvyklí dodávat plyn na základě dlouhodobých kontraktů.

Stanjura: Nedostatek plynu na zimu nehrozí

K tomu, aby se mohly navázat další dlouhodobé kontrakty, bude potřeba poměrně masivních investic do celé plynové infrastruktury,“ uvedl Chalupecký. Hovořil o investicích do těžby či přepravní infrastruktury. „To si žádá jisté investice zdrojové, ale i časové. Nelze všechno udělat hned,“ dodal.

Navázání užší spolupráce podle Chalupeckého může trvat jednotky let, pokud bude zájem z české strany. „Česká ambasáda může udělat maximálně to, že zprostředkuje poptávajícího s nabízejícím do té míry, že oběma bude vyhovovat cílové načasování, objem a cena,“ uvedl.

Katařané jsou podle něj velmi dobří obchodní partneři. „Mají svou vizi a jsou solidní v dodržování svých obchodních závazků,“ řekl.

Katar je v hledáčku nejen Česka, ale také dalších evropských odběratelů jako potenciální zdroj zemního plynu a energetických surovin při snaze o diverzifikaci. Její potřeba vyvstala mimo jiné v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. „Katar je zcela přirozeně jedním z potenciálních partnerů,“ dodal Chalupecký.