Doba čtení:1 m, 36 s
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič upozornil, že je to poprvé, kdy EU využívá svoji ekonomickou váhu ke zvýšení energetické bezpečnosti a k řešení vysokých cen plynu. Foto: wikipedia.org

Do prvního mezinárodního tendru na společný nákup plynu v rámci energetické platformy EU se přihlásilo 77 evropských společností, které mají zájem celkem asi o 11,6 miliardy metrů krychlových plynu. Uvedl to dnes místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič. Tendr byl zahájen ve středu.

Největší zájem je o přepravu plynu prostřednictvím plynovodu, poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) tvoří více než čtvrtinu z celkového požadovaného objemu. První kolo výběrového řízení je otevřeno do 15. května a týká se dodávek plynu od června 2023 do května 2024.

Šefčovič upozornil, že je to poprvé, kdy EU využívá svoji ekonomickou váhu ke zvýšení energetické bezpečnosti a k řešení vysokých cen plynu. Na seznam zájemců o společný nákup plynu prostřednictvím nedávno vytvořeného mechanismu AggregateEU, tedy nového trhu pro obchodování s plynem v Evropě, se zatím zaregistrovalo 107 společností a další se k tomu chystají.

Varování: Na trzích s plynem přetrvávají nejistoty

Agentura Reuters na začátku května uvedla, že mezi registrovanými je i česká společnost ČEZ, polská PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, a španělská firma Cepsa.

EU spouští systém společného nákupu plynu, aby pomohla zemím naplnit zásobníky před zimou a také aby zabránila opakování loňského růstu cen energií na rekordy. Chce také zmírnit obavy z nedostatku energetických zdrojů v Evropě v reakci na snížení dodávek z Ruska. Brusel chce, aby první smlouvy byly podepsány v červnu nebo v červenci, tendr plánuje opakovat každé dva měsíce.

Podle údajů Gas Infrastructure Europe jsou zásobníky plynu v EU díky mírnější zimě neobvykle plné, a to na 60 procent kapacity. Analytici však varují, že stále přetrvávají rizika, která by mohla ještě letos způsobit nedostatek plynu. Země EU musejí do listopadu naplnit zásobníky na 90 procent.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa